Zaloguj się

Dlaczego warto zapisać się na kurs rysunku?

Dlaczego warto zapisać się na kurs rysunku?

Kursy rysunku najczęściej wybierane są przez przyszłych architektów, grafików i projektantów. Drugą grupą są rodzice szukający zajęć dodatkowych dla dzieci, dzięki którym rozwijałyby one swoją kreatywność. Tymczasem nauka i praktyka rysunku może być atrakcyjnym pomysłem na spędzanie czasu także dla dorosłych i seniorów.

Wiele osób, które ostatni kontakt z rysowaniem miały w szkole podstawowej albo i dawniej, mówi, że “nie mają do tego talentu” albo że rysowanie jest “nieprzydatne”. Tymczasem, praktyka rysunku, podobnie jak inne czynności manualne, wcale nie wymaga wrodzonych predyspozycji, ani nie zawsze musi być nakierowana na konkretny cel. Nawet proste szkice, wydawałoby się, że bezużyteczne esy-floresy i zwykłe, niewymagające żadnego talentu bazgrolenie na skrawku papieru mogą działać na nas korzystnie i stymulująco.

Rysowanie jak kostka czekolady?

Lekcje i warsztaty rysunku to obecnie jedne z najpopularniejszych zajęć dodatkowych, na jakie rodzice zapisują swoje dzieci. Nie ma w tym przypadku. Nauka rysunku w młodym wieku to idealny sposób na rozwijanie umiejętności manualnych i kreatywności dziecka. Rysunek to połączenie nauki i zabawy, ćwiczenie z koncentracji i przełamywania własnych barier oraz rozwój wrażliwości i inteligencji emocjonalnej. To też sposób na wyrażanie siebie i znajdowanie własnego języka do nazywania emocji, co jest szczególnie istotne w młodym wieku.

Okazuje się, że korzyści te nie ograniczają się wyłącznie do dzieci. Najnowsze badania wskazują, że rysowanie – bez względu na wiek czy zdolności – może poprawiać nastrój, działać uspokajająco a nawet terapeutycznie. Dzieje się tak, ponieważ w trakcie wykonywania szkiców, rysowania szlaczków czy bardziej skomplikowanych kreacji stymulujemy znajdujący się w naszym mózgu układ nagrody. To ten sam ośrodek, który aktywujemy na przykład w trakcie aktywności fizycznej czy… jedzenia słodyczy. Dzięki temu poprawia się nasze samopoczucie oraz redukuje poziom odczuwanego stresu. Rysując zapominamy więc o codziennych problemach i pozwalamy sobie na odrobinę przyjemności.

Problemy z koncentracją i pamięcią? Narysuj je!

Praktyka rysunku może być też korzystna dla osób, które mają problemy z koncentracją lub organizacją swojej pracy. Praca manualna, która angażuje jednocześnie obydwie półkule naszego mózgu, wymaga od nas większego skupienia. To dlatego osobom rysującym lub malującym zdarza się niekiedy “odpłynąć”. Skupienie na procesie twórczym i przenoszenie abstrakcji na kartkę papieru pozwalają na odcięcie się od zdarzeń wokół nas. Dzięki temu nie tylko ćwiczymy naszą koncentrację ale także systematyczność i wytrwałość w dążeniu do celu. To z kolei może być przydatne zarówno dzieciom na wczesnym etapie rozwoju, jak i dorosłym – w życiu codziennym oraz zawodowym.

kursy rysunku

Stymulowanie naszego mózgu poprzez rysunek nie tylko pomaga w rozwijaniu wrażliwości, czy umiejętności manualnych ale może też spowolniać niektóre procesy związane ze starzeniem się. Rysowanie doskonali nasze zdolności związane z przyswajaniem i zapamiętywaniem, co może być szczególnie korzystne dla seniorów. Podczas rysunku łączymy ze sobą bowiem różnorodne sposoby przetwarzania treści – wizualne, przestrzenne, werbalne, semantyczne i motoryczne. Pozwala to na aktywowanie tych rejonów naszego mózgu, które nawet pomimo starości pozostają dobrze zachowane i odpowiadają za nasze zdolności do zapamiętywania informacji. Najnowsze badania wskazują jednoznacznie, że rysowanie może być też skutecznym środkiem do poprawy jakości życia osób cierpiących na demencję.

Kursy rysunku – dlaczego warto?

Korzyści płynących z nauki rysunku jest wiele i wymienienie wszystkich wymagałoby pewnie napisania kilku artykułów. Skoro wiąże się z nią tyle zalet to czemu w dorosłym życiu często świadomie z nich rezygnujemy? Brak czasu może być pewnym wytłumaczeniem, ale niekiedy też wymówką. Bardziej istotnym problemem jest brak świadomości i namacalnego świadectwa potencjalnych korzyści. Ostatecznie nie zawsze odczujemy euforię czy błogi spokój już przy pierwszym podejściu do rysunku. Podobnie gołym okiem nie dostrzeżemy jak krew przepływa do przedniej części kory mózgu aktywując nasz układ nagrody i stymulując zdolności zapamiętywania informacji. W związku z tym dla wielu osób rysowanie może być ciekawą, aczkolwiek “nieprzydatną”, alternatywą na spędzanie wolnego czasu.

Dlatego prawdziwe korzyści mogą przynieść kursy rysunku organizowane właściwie w każdym mieście.  Dowiemy się na nich od czego zacząć i jak w ustrukturyzowany sposób podejść do tematu. Pod okiem fachowców nauczymy się również przeróżnych technik i metod. Nauka rysunku w szkole lub w ramach indywidualnych zajęć polecana jeszcze szczególnie tym osobom, które same mogłyby mieć problem z systematycznym ćwiczeniem. Nic bardziej nie motywuje niż osoba, która wspiera nas w rozwijaniu naszych umiejętności. Szczególnie jeśli jest nią nauczyciel, który zawsze może nas trochę zganić gdy na kolejną lekcję nie przygotujemy wymaganego szkicu lub pomóc nam w twórczej blokadzie. Dotyczy to zarówno dzieci, osób, które szykują się na studia artystyczne, jak i dorosłych oraz seniorów szukających rozrywki lub nowych pasji.

Na naszej stronie znajdziesz najlepsze kursy rysunku w swojej okolicy. Wejdź tutaj, zapoznaj się z ofertą zajęć i wybierz te, które najbardziej Ci odpowiadają. Jesteś w trakcie kursu lub świeżo po jego ukończeniu? Zostaw swój komentarz i oceń go na altEd. Pomóż innym w wyborze najlepszej oferty!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.