Zaloguj się

Jak zacząć się wspinać? 6 wskazówek na początek

Jak zacząć się wspinać? 6 wskazówek na początek

Nudzi Cię bieganie lub basen, a ćwiczenia na siłowni nie przynoszą spodziewanych efektów? Szukasz innych form aktywności, dzięki którym poprawisz sprawność i kondycję? Wypróbuj wspinaczkę! Radzimy jak zacząć się wspinać i o czym pamiętać na początku swojej przygody ze ścianką.

Wspinanie często kojarzy się z niebezpiecznym sportem. Myśląc “wspinaczka” mamy przed oczami himalaistów zdobywających ośmiotysięczniki albo profesjonalnych wspinaczy “przyklejonych” do niemal pionowej góry. Jedni walczą z silnym wiatrem, śniegiem i urwiskami, drudzy wiszą nad przepaścią trzymając się skały jedynie opuszkami palców. Wyobrażenie to dodatkowo potęgują informacje o śmiertelnych wypadkach w Himalajach, trzymające w napięciu filmy dotyczące wspinaczki czy alpinizmu, a nawet obrazki z Orlej Perci w Tatrach. Wszystko to jednak skrajnie ekstremalne sytuacje, które z codzienną wspinaczką mają niewiele wspólnego. Wspinanie – choć istotnie wymaga sprawności a nawet dozy odwagi – to w rzeczywistości sport nie mniej bezpieczny niż pływanie czy piłka nożna.

Jak zacząć się wspinać? Marsz na ściankę!

Na początek pora zejść na ziemię, dosłownie. Przygody ze wspinaczką nie zaczyna się od razu w skałkach czy górach, lecz na sztucznych ściankach. Takie miejsca znajdziesz obecnie właściwie w każdym większym mieście – zarówno w specjalnych centrach wspinania, w halach czy na siłowniach, jak również na świeżym powietrzu. Od czego więc zacząć? Wiele osób najpierw ogląda fimiki w Internecie prezentujące techniki wspinania i zapoznające ze sprzętem. O ile YouTube faktycznie może być dobrym rozwiązaniem żeby “poczuć klimat” i wprowadzić Cię w podstawy, to żeby zacząć się wspinać trzeba… zacząć się wspinać. Najlepiej zrobisz jak po prostu pójdziesz na ściankę i sprawdzisz na własnej skórze czy taka forma aktywności Ci odpowiada.

Brak sprzętu? Brak problemu

Choć wspinaczka kojarzy się z linami, uprzężami, karabinkami, specjalistycznymi butami, a nawet kaskami, to przed debiutem na ściance nie musisz przejmować się sprzętem. Weź ze sobą zwykłe sportowe ubranie, które nie krępuje ruchów. Kluczowe przy wspinaniu jest odpowiednie obuwie, przekonasz się o tym już przy pierwszym kontakcie ze ścianką. Dopóki jednak nie załapiesz wspinaczkowego bakcyla spokojnie możesz odłożyć inwestycję w buty do wspinania. Na start zdecydowanie wystarczy dowolne sportowe obuwie o jak najbardziej płaskiej podeszwie. Warto odszukać w szafie trampki sprzed lat – sprawdzą się nawet lekko przyciasne! Pozostały sprzęt niezbędny do wspinania (buty często też) możesz już wypożyczyć na miejscu.

Boulder czy lina?

Ze sprzętem koniecznym do wspinania ściśle związany jest rodzaj ściany, jaki wybierzesz na początek. Co do zasady możemy wyróżnić dwa takie rodzaje, z którymi wiążą się różne formy wspinaczki. Pierwszy to tzw. boulder – 3-5 metrowe ścianki, na których wspina się bez liny. Brak asekuracji na boulderowniach nie oznacza, że są one mniej bezpieczne. U podnóża ściany znajdują się bowiem grube materace, które pozwalają na spokojne lądowanie nawet z kilku metrów. Specyfika ścianek boulderowych definiuje inną wspinaczkę – drogi są krótsze, prowadzą często w bok (tzw. trawers), możesz też przechodzisz pomiędzy wyznaczonymi trasami. Boulder to z pewnością bardzo dobre rozwiązania dla debiutantów. Nie wymaga osoby asekurującej czy znajomości posługiwania się liną oraz pozwala skupić się na technice chwytów. Jest jednak jedno ale – wspinanie na boulderze jest zdecydowanie bardziej siłowe. Oznacza to, że w ciągu godziny prawdopodobnie wykonasz mniej chwytów niż na ściankach “z liną”.

Na wędkę czy z dołem?

Po co jednak w ogóle lina? Asekuracja przy wspinaczce to przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa. Z liny korzystamy przy wyższych ściankach – od 8 do nawet 20 metrów. Tak zwane “odpadnięcie od ściany” (czyli puszczenie chwytu) na takiej wysokości groziłoby już poważną kontuzją przy upadku. Wyróżnić można dwie metody wspinaczki z liną – wspinanie na wędkę oraz wspinanie z dołem. W tej pierwszej wspinacz asekurowany jest przez partnera ściągającego na bieżąco nadmiar liny. Dzięki temu odpadnięcie od ściany nie skutkuje lotem w dół. Wspinanie z dołem tym różni się od metody na wędkę, że wspinacz ciągnie linę za sobą i musi po drodzę wpinać ją w punkty asekuracyjne. Którą metodę powinna wybrać osoba początkująca? Na początek zaleca się metodą na wędkę – wymaga mniej specjalistycznych umiejętności i powoduje mniej obaw o odpadnięcie.

Solo czy w grupie?

Choć w niektórych miejscach do wspinania istnieje już możliwość wspinaczki z autoasekuracją pozwalającej na samodzielne pokonywanie tras, to w zdecydowanej większości przypadków do wspinania z liną potrzebować będziesz partnera do asekuracji. Ma to swoje wady i zalety. Z jednej strony możecie się wzajemnie motywować, uczyć i wspierać. Z drugiej jednak znalezienie wśród znajomych takiej osoby, zgranie terminów i całej logistyki może być trudne. Między innymi dlatego wiele osób decyduje się na boulder, który daje pełną niezależność. Masz ochotę się wspinać to idziesz i się wspinasz, bez względu na dostępność znajomych. Jeśli jednak zależy Ci na wspinaniu z liną, a nie masz z kim – dobrym rozwiązaniem będzie odbycie kursu lub zapisanie się do grupy wspinaczkowej. Podczas zajęć spotkasz osoby w podobnej sytuacji jak Ty i kto wie czy jedna z nich nie zostanie Twoim przyszłym partnerem wspinaczkowym..

kursy wspinaczki

Pora na prawdziwe góry?

Debiut na ściance najczęściej zaczyna się szybkim szkoleniem wprowadzającym. Po kilku pierwszych zajęciach z pewnością będziesz już wiedzieć czy taka forma aktywności jest dla Ciebie. Jeśli złapiesz bakcyla – przed Tobą nowa przygoda, nowa pasja i nowi znajomi. W środowisku wspinaczy z pewnością poznasz wartościowe osoby, z którymi będziesz mieć możliwość dzielenia się wspólnymi doświadczeniami, wspólnie trenować, a może nawet… wyjechać na wspinaczkę w terenie. Choć wielu wspinaczom-hobbystom wspinanie na sztucznych ściankach w zupełności wystarczy, kolejnym krokiem w rozwoju jest właśnie sprawdzenie swoich umiejętności w naturalnym środowisku. Wspinanie w górach to już jednak wyższa szkoła jazdy. W tym wypadku nie obędzie się bez profesjonalnego szkolenia. Sprawdź oferty kursów wspinaczkowych dostępne na naszej stronie i znajdź najlepsze zajęcia w swojej okolicy.

Jesteś w trakcie kursu lub świeżo po jego ukończeniu? Zostaw swój komentarz i oceń go na altEd. Pomóż innym w wyborze najlepszej oferty!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.