Zaloguj się

Jaki kurs grafiki wybrać, żeby nauczyć się projektować?

Jaki kurs grafiki wybrać, żeby nauczyć się projektować?

Chcesz zostać grafikiem komputerowym i zastanawiasz się jaki kurs grafiki wybrać i od czego zacząć naukę? A może już jesteś doświadczonym projektantem ale szukasz możliwości dalszego rozwoju kompetencji? Oceniamy najpopularniejsze możliwości rozwoju umiejętności w obszarze grafiki komputerowej.

Kompetencje projektowania graficznego nie są już zarezerwowane wyłącznie dla artystów i zawodowych designerów. Obecnie to także bardzo pożądana umiejętność wśród osób prowadzących własną firmę lub zajmujących się marketingiem, czy tworzeniem stron internetowych. W tym wypadku specjalistyczne studia z designu nie są niezbędne. Często obejdzie się nawet bez kursów potwierdzających posiadanie konkretnych kompetencji.

Choćby podstawowa umiejętność projektowania graficznego wymaga jednak odrobiny wprawy, doświadczenia i nauki. Mimo, iż o projektowaniu często mówi się, że bazuje na pracy własnej, to jeśli wiążemy z grafiką przyszłość konieczne może być odbycie specjalistycznych kursów, a niekiedy także i studiów. O tym, jaki sposób kształcenia będzie niezbędny najczęściej decydują nasze cele związane z projektowaniem. Innych umiejętności, a przez to też inną ścieżkę nauki, będzie potrzebowała osoba, która hobbystycznie chce nauczyć się tworzyć podstawowe ilustracje. Jeszcze innych – początkujący marketer, czy zawodowy designer.

Nauka grafiki na własną rękę

Jeśli nie należysz do tej ostatniej kategorii osób, najlepszym rozwiązaniem, by rozpocząć przygodę z projektowaniem będzie samodzielne spróbowanie swoich sił w programach graficznych. Właściwie każda z firm tworzących oprogramowania do grafiki ma w swojej ofercie samouczki i szkolenia wprowadzające. Krok po kroku prowadzą one początkujących użytkowników przez funkcjonalności programu. Najpopularniejsza firma na rynku – Adobe, w ramach swojej platformy helpx udostępnia bogatą ofertę tutoriali, filmów i wskazówek ułatwiających pracę z takimi programami jak Photoshop, inDesign czy Ilustrator.

Na rynku znajdziemy też szereg kursów realizowanych na platformach online jak Udemy czy Lynda. Bogata oferta kursów grafiki online może być jednocześnie zaletą (mamy w czym wybierać), jak i wadą. Często zdarza się, że program zajęć nie jest opracowywany przez metodyków albo osoby z doświadczeniem w nauczaniu projektowania. Szkolenie prowadzą wówczas po prostu graficy dzielący się swoją wiedzą i umiejętnościami. Na szczęście, nawet jeśli trafimy na kurs, co do którego można by mieć sporo zastrzeżeń, nie będzie to oznaczało, że zainwestujemy pokaźną kwotę w mało wartościowy kurs. Szeroka oferta szkoleń oraz możliwość nauki zdalnie oznacza bowiem, że cena kursów jest na takich platformach znacznie niższa niż na kursach stacjonarnych.

Jeśli nie chcemy ryzykować, na rynku kursów online dostępne są także szkolenia i kursy certyfikacyjne prowadzone przez renomowane zagraniczne uczelnie. Taką formę nauki możemy znaleźć między innymi na platformach takich, jak Coursera czy edX. Z kolei dla tradycjonalistów, chcących samodzielnie opanować najpopularniejsze programy do projektowania, nadal dobrym wyjściem będą dostępne na rynku książki tłumaczące zarówno podstawowe funkcjonalności, jak również przekazujące ciekawą wiedzę teoretyczną.

Tradycyjny kurs grafiki – wady i zalety

Choć projektowanie w znacznej mierze jest pracą indywidualną, to w trakcie kształcenia nieocenioną rolę pełni bezpośredni kontakt z profesjonalnym nauczycielem. Dla osób, które chcą nie tylko poznać podstawowe funkcje programów, ale także zdobyć cenną wiedzę branżową oraz wsparcie doświadczonych praktyków, warty rozważenia powinien być stacjonarny kurs grafiki. Podczas takiego szkolenia zdecydowanie szybciej można opanować najważniejsze umiejętności projektowania, zyskać feedback ze strony prowadzących i dostosować program do własnych zainteresowań lub aktualnych potrzeb.

Co więcej, kursy projektowania graficznego organizowane są bardzo często przez agencje, które realizują jednocześnie zlecenia graficzne dla swoich klientów. Jeśli w trakcie kursu wykażemy się zaangażowaniem, bardzo możliwe, że w ramach nauki będziemy mieć możliwość pracy na realnych projektach. Częstą praktyką jest też, że tego rodzaju firmy, oferują najlepszym kursantom staż lub samodzielne stanowisko po ukończonym szkoleniu.

kursy i warsztaty

Stacjonarne kursy grafiki mają jednak także swoje wady. Przede wszystkim wymagają dostosowania czasu i możliwości na naukę do kalendarza oferowanych kursów. W przypadku opisywanych wcześniej agencji pracujących na co dzień z klientami, kursy bardzo często realizowane są w normalnych godzinach pracy. Dla osób mających swoje obowiązki zawodowe i chcących jedynie nauczyć się podstaw lub nieco się podszkolić, taka forma nauki może okazać się więc poza zasięgiem.

Kolejną barierą może być cena. Pełen stacjonarny kurs grafiki składa się zazwyczaj z wielu etapów różniących się poziomem zaawansowania. Chcąc opanować np. program Photoshop od zera do pełnej płynności należy liczyć się przez to z wydatkiem kilku tysięcy złotych. Wraz z rozwojem kariery graficznej koszty te nadal prawdopodobnie będą rosły. Po pierwsze ze względu na dalsze specjalizacje wymagające stałego dokształcania. Po drugie, ponieważ standardem jest, że większość projektantów pracuje na co najmniej kilku programach w zależności od specyfiki realizowanych projektów.

To może jednak studia…?

Nie bez przyczyny spora część zawodowych projektantów ma w swoim CV ukończone studia magisterskie lub podyplomowe z grafiki. Zdobycie wykształcenia na studiach w obszarze projektowania to nie tylko opanowanie programów graficznych i podstaw teoretycznych z designu, historii sztuki, kulturoznawstwa czy socjologii. Studia projektowe to przede wszystkim wieloletnia i systematyczna praca nad swoimi umiejętnościami. Równie istotny jest bliski i bieżący kontakt z doświadczonymi projektantami oraz możliwość realizowania ciekawych, często interdyscyplinarnych projektów studenckich. Praca zespołowa to zresztą jeden z najbardziej niedocenianych aspektów zawodu grafika. Nawet jeśli chcemy rozwijać się jako freelancer, to koniec końców będziemy musieli nauczyć się pracować w grupie, negocjować i współpracować z klientami czy partnerami w projekcie.

Istotną zaletą studiów graficznych jest też możliwość nawiązania znajomości z innymi studentami, ale i wykładowcami czy osobami ze środowiska, które mogą w przyszłości zaprocentować. Branża graficzna nie jest, przynajmniej w Polsce, bardzo duża, dzięki czemu relacje i doświadczenia w pracy z innymi projektantami mogą być bardzo pomocne przy zdobywaniu nowych klientów i realizacji kolejnych zleceń.

Należy jednak pamiętać, że także studia graficzne mają swoje wady. Przede wszystkim oferta kształcenia na bezpłatnych uczelniach państwowych jest stosunkowo ograniczona. Co więcej, samo projektowanie graficzne (np. na Akademiach Sztuk Pięknych) stanowi jedynie jeden z wielu programów nauczania. Z kolei na renomowanych uczelniach prywatnych musimy liczyć się z kosztem na poziomie 1000-1500 złotych miesięcznie. Co więcej, nie na wszystkie kierunki i uczelnie mogą dostać się osoby, które po prostu pasjonują się grafiką. Na wielu z nich konieczne jest bowiem złożenie teczki z dotychczasowymi projektami, których ocena jest jedną ze składowych procesu rekrutacji.

Jaki kurs grafiki wybrać?

Podejmując decyzję o rozpoczęciu nauki projektowania graficznego warto dobrze zastanowić się nad tym, jaki jest nasz cel. Czy opanowanie np. programu Photoshop ma być rozwinięciem pasji do fotografii czy ułatwieniem pracy specjalisty od social media? Czy chcemy tylko zrobić kilka podstawowych grafik, jak zaproszenia ślubne lub prezent dla bliskich czy też planujemy karierę profesjonalnego grafika odpowiedzialnego za kreacje wizualne największych firm?

Dla osób, które swoją przygodę z grafiką wiążą z rozwijaniem pasji, nauka na własną rękę będzie zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem. Jeśli nabierając doświadczenia będziemy chcieli się doszkolić, na rynku zawsze znajdą się odpowiednie kursy. Nie będziemy już jednak musieli zaczynać od zera.

Wśród profesjonalnych designerów również znajdziemy samouków, którzy nie mają ukończonych specjalistycznych kursów czy studiów. Taka ścieżka kariery wymaga jednak bardzo dużej samodyscypliny, pomysłu na siebie oraz wielu wyrzeczeń. Należą do nich chociażby bezpłatne praktyki i staże, które pozwalją nabrać doświadczenia i zebrać pierwsze projekty do portfolio. Dla większości osób, które chcą nauczyć się projektowania, bez studiów lub przynajmniej podstawowych kursów projektowania prawdopodobnie jednak się nie obędzie.

Na altEd gromadzimy najważniejsze informacje dotyczące możliwości nauki grafiki komputerowej. Sprawdź oferty kursów grafiki dostępne na naszej platformie i znajdź najlepsze zajęcia w swojej okolicy lub online.

Jesteś w trakcie kursu lub świeżo po jego ukończeniu? Zostaw swój komentarz i oceń go na altEd. Pomóż innym w wyborze najlepszej oferty!

Powiązane artykuły

Komentarze (3)

 • Cezary Gnicki
  18 marca 2020 at 07:53 Odpowiedz

  Prawda jest taka, że wszystkiego można się nauczyć i wyrobić sobie pewne zachowania 🙂 Fajnie, że takie kursy w ogóle są w opcji, bo człowiek przy okazji może sprawdzić, czy nadaje się do tego typu pracy 🙂

  http://mmcg.pl/

 • Brianhor
  3 kwietnia 2020 at 16:16 Odpowiedz

  Astonishingly user friendly site. Astounding information available on few clicks.

 • Jameshoape
  23 kwietnia 2020 at 07:53 Odpowiedz

  Thanks intended for supplying such good information.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.