Zaloguj się

Języki przyszłości. Jaki język obcy zawładnie światem?

Języki przyszłości. Jaki język obcy zawładnie światem?

Wiele osób chcących nauczyć się nowego języka, często stoi przed dylematem: jaki język obcy ma przed sobą świetlaną przyszłość? Który z nich będzie najczęściej używany, a znajomość którego stanie się wyróżnikiem na rynku pracy? 

Postępująca globalizacja sprawia, że obecność języków obcych w naszym życiu codziennym stale rośnie. Coraz więcej osób podróżuje pomiędzy krajami, wchodzi w interakcje z mieszkańcami innej części globu bądź decyduje się zmienić miejsce zamieszkania. Kontakt z językiem obcym może być sporadyczny, przy okazji wakacji i wszelkiego rodzaju wyjazdów turystycznych lub nieco bardziej powszechny, związany z codzienną pracą, wyjazdami służbowymi oraz utrzymywaniem relacji z zagranicznymi klientami.    

Istnieje kilka uniwersalnych języków, pozwalających komunikować się swobodnie w wielu częściach świata. Jednak wraz z ogólnoświatowymi zmianami demograficznymi i spadkiem przyrostu naturalnego w krajach zachodu, powoli zmieniają się również trendy językowe. Większość badaczy jest zgodna: w niedalekiej przyszłości dojdzie do ujednolicenia komunikacji. Konsekwencją będzie znaczne ograniczenie liczby używanych języków. Które z nich mają więc największą szansę na przetrwanie i walkę o miano “języka przyszłości”?

1. Angielski

Numer jeden nie może być dla nikogo zaskoczeniem. Język angielski to obecnie najpopularniejszy język obcy pierwszego wyboru. Po angielsku mówi już prawie ¾ globu, z czego dla 350 mln osób to język ojczysty. Wśród najbardziej wpływowych krajów, w których językiem urzędowym jest język angielski wymienić można Wielką Brytanię, Stany Zjednoczone, Kanadę, Australię i Nową Zelandię oraz Republikę Południowej Afryki. 

Język angielski to zdecydowanie język globalizacji, aż 53% stron internetowych prezentuje treści po angielsku. Dzięki niemu możliwy był międzynarodowy rozwój handlu i biznesu. Nauka języka angielskiego jest prosta i bardzo powszechna. To właśnie przystępność i stosunkowo szybka przyswajalność przyczyniły się także do jego absolutnej dominacji w środowisku naukowym i akademickim. 

2. Hiszpański

Dla niektórych osób może wydawać się to zaskakujące, ale język hiszpański jest drugim najpopularniejszym rodzimym językiem na świecie. Łączna liczba osób deklarujących, że jest to dla nich język ojczysty przekracza już 480 mln. Swoją popularność zawdzięcza kolonialnej przeszłości Hiszpanii, dzięki czemu stał się oficjalnym językiem urzędowym prawie we wszystkich krajach Ameryki Łacińskiej. Używa się go m.in. w Meksyku, Argentynie, Chile czy Kolumbii. Ciekawym paradoksem jest więc fakt, że większość osób dla których jest on ojczystym językiem, mieszka poza granicami Hiszpanii.

Język hiszpański należy do grupy języków indoeuropejskich, w której znajduje się większość nowożytnych języków europejskich (w tym polski i angielski). Duża liczba osób posługujących się tym językiem oraz bogata oferta kursów językowych sprawia, że jest on stosunkowo łatwy w nauce. Modele prognostyczne bazujące na demografii, rozwoju społecznym i danych ekonomicznych nie pozostawiają złudzeń – w 2050 roku USA będzie największym hiszpańskojęzycznym krajem na świecie. Wynik ten należy interpretować tak, że Stany Zjednoczone będą ojczyzną dla największej liczby osób, dla których pierwszym językiem jest hiszpański. Nie oznacza to wcale, że stanie się on tam językiem urzędowym. 

3. Chiński

Na tej pozycji nie powinno być już niespodzianek. Język chiński zawdzięcza swoją popularność przytłaczającej liczbie mieszkańców i jest w tej chwili najpopularniejszym językiem rodzimym na świecie. Aż 1,309 mld osób przyznaje, że jest to ich język ojczysty. Język chiński dzieli się na wiele regionalnych dialektów. Ponad 70% wszystkich osób posługujących się chińskim, w rzeczywistości mówi w języku mandaryńskim. “Putonghua” jak nazywają go chińczycy, ma około 1 mld rodzimych użytkowników, co daje 13% światowej populacji.   

Sam język jest bardzo bogaty – zawiera ponad 50 tys. symboli. Z czego w powszechnym użyciu funkcjonuje około 3500, a znajomość już 1000 pozwoli nam na swobodną komunikację. W języku chińskim nie występują czasy, liczba mnoga i rzeczowniki płciowe. Dzięki temu jego nauka może wydać się stosunkowo łatwa. Jednak należy uważać na sposób wymowy. Jest to język tonalny, zawierający 4 tony. Dane słowo wymawiane w różny sposób może znaczyć zupełnie coś innego. Dobrym przykładem jest zwrot “ba”, który w zależności od tonu wypowiedzi może być interpretowane jako “osiem”, “wyciągnąć”, “tata” lub “trzymać”. 

W ostatnich 30 latach gospodarka Chin dynamicznie wzrosła. Przyczyniło się to do tego, że wiele chińskich firm rywalizuje dziś z amerykańskimi gigantami technologicznymi jak równy z równym. To z kolei przełożyło się na powszechność języka chińskiego. Jest on już obecny w wielu miejscach na świecie, szczególnie w Azji, w krajach takich jak Malezja, Tajwan, Singapur, Tajlandia, Indonezja, Filipiny czy Mongolia. Jeżeli język chiński zachowa dotychczasowe tempo wzrostu popularności to w niedługim czasie prześcignie język angielski i stanie się najpopularniejszym językiem w Internecie. Nie bez przyczyny w większości krajów zachodnich, także w Polsce, z roku na roku powstaje coraz wiecej szkół językowych i firm szkoleniowych prowadzących kursy chińskiego.

kursy językowe

4. Francuski

Tuż za podium umieściliśmy język francuski, który jest obecnie szóstym najczęściej używanym językiem na świecie. Zna go 370 mln mieszkańców globu, z czego około 200 mln posługuje się nim jako językiem głównym, a pozostali traktują go jako język obcy. Podobnie jak hiszpański, jest uznawany za spuściznę kolonializmu. Jako język urzędowy występuje w 29 krajach, z czego znaczną część stanowią kraje afrykańskie. Język ten jest jednak popularny również w krajach Zachodu. Oprócz Francji, po francusku mówi się w części Belgii, Szwajcarii oraz w kilku prowincjach kanadyjskich. 

Wraz z dynamiczną ekspansją państw francuskojęzycznych, szczególnie afrykańskich, francuski będzie zyskiwał w najbliższych latach na znaczeniu zarówno jako język obcy jak i język pierwszego wyboru. Najpopularniejszymi gałęziami przemysłu, w których jest on powszechnie wykorzystywany są dobra luksusowe, kosmetyki oraz przemysł lotniczy i samochodowy. 

5. Arabski

Język arabski to jeden z najszybciej rozwijających się języków. Znacząco zyskał na popularności po Arabskiej Wiośnie, która przelała się przez kraje arabskie w latach 2010-2012. Po tamtych wydarzeniach arabski przestał być językiem używanym głównie w rejonie emiratów i w Afryce Północnej, a jego zasięg rozprzestrzenił się na kolejne kraje. Obecnie jest piątym najczęściej używanym językiem na świecie. Posługuje się nim na co dzień ponad 290 mln osób, z czego dla około 100 mln jest to język ojczysty.

Arabski nie należy do najłatwiejszych języków, dlatego nie jest to język obcy powszechnie oferowany przez szkoły językowe. Charakteryzuje go ciężka, gardłowa wymowa oraz umiejscowienie czasownika zawsze na pierwszym miejscu. Kolejna trudność może wiązać się z pisaniem, gdyż w języku tym pisze się od prawej do lewej strony. Swego rodzaju pocieszeniem jest niewielka ilość liter, wynosząca jedynie 28. W porównaniu z 50 tys. chińskich symboli stanowi to wyraźną zachętę do nauki. Zaletą jest również łatwość z jaką osoba mówiąca po arabsku może nauczyć się innych języków z regionu, czyli np. języka urdu, który również wykorzystuje alfabet arabski. Język urdu, będący oficjalnym językiem w Pakistanie, również przejawia tendencje wzrostowe. To wszystko za sprawą wciąż rosnącej populacji Pakistanu, który obecnie jest szóstym najludniejszym państwem, a zarazem jednym z kluczowych centrów serwisowych dla międzynarodowych korporacji.

W związku z ogromnym bogactwem naturalnym krajów posługujących się językiem arabskim, często używa się go w kręgach związanych z przemysłem ropy naftowej i gazu ziemnego. Kolejną gałęzią gospodarczą, w której język ten daje o sobie znać jest turystyka. Po arabsku porozumiewa się w wielu popularnych kierunkach turystycznych, między innymi w Egipcie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Katarze, Maroko, Omanie czy Tunezji. 

6, 7, 8… ?

Powyższa lista języków obcych mogłaby być jeszcze dłuższa, gdybyśmy chcieli uwzględnić wszystkie rozważane przesłanki. Szacuje się, że w 2050 roku Chiny mogą zostać wiodącą gospodarką, prześcigając tym samym Stany Zjednoczone. Tuż za ich plecami czają się Indie, które nie są już tak jednolite językowo. Głównym językiem używanym w Indiach jest język hindi, który wraz z urdu stanowi tak naprawdę dwa dialekty tego samego języka. Drugim najpopularniejszym językiem w Indiach jest język bengalski, ale oprócz tego istnieje tam jeszcze 27 języków lokalnych. Szacuje się jednak, że w niedługim okresie mogą one zostać zastąpione przez swoich rodzimych, ogólnokrajowych odpowiedników. 

Należy również pamiętać o języku portugalskim, który nadal ma duże szanse na wzrost popularności ze względu na prognozowany rozwój Brazylii. Jest on również popularnym językiem na Karaibach czy w niektórych krajach Afryki. Podobna struktura gramatyczna do języka francuskiego otwiera możliwość szybkiej nauki dla dużej części społeczeństwa. 

Do nauki każdego języka potrzebny jest czas i odpowiednia cierpliwość. Warto podjąć ten trud, aby otworzyć się na nowe możliwości i być gotowym na wyzwania stawiane przez przyszłość. Na altEd znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące kursów oraz organizujących je szkół i firm szkoleniowych. Sprawdź oferty kursów językowych dostępne na naszej platformie i znajdź najlepsze zajęcia w swojej okolicy!

Jesteś w trakcie kursu lub świeżo po jego ukończeniu? Zostaw swój komentarz i oceń go na altEd. Pomóż innym w wyborze najlepszej oferty!

Powiązane artykuły

Komentarze (2)

 • Piotr
  10 listopada 2019 at 00:06 Odpowiedz

  Co to za ignorancki wpis o arabskim. Do arabskiej wiosny tylko w 2010-12 tylko w obrębie Emiratów? Czy Was pogrzało?

  • altEd
   10 listopada 2019 at 17:35 Odpowiedz

   Nie „tylko”, lecz „głównie” w rejonie Emiratów czy też Afryce północnej. Naszą intencją było pokazanie jak duży wpływ na popularyzację języka arabskiego w ostatnich latach miały wydarzenia „Arabskiej Wiosny” i jej następstwa, w tym m.in. emigracja ludności z terenów objętych konfliktami. Rozumiemy, że stwierdzenie to mogło wydawać się niejednoznaczne, dlatego zmieniliśmy nieco szyk zdania 🙂 dziękujemy za uwagę!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.