Zaloguj się

Kurs nurkowania – od czego warto zacząć?

Kurs nurkowania – od czego warto zacząć?

Nurkowanie często kojarzy się ze sportem ekstremalnym, wymagającym specjalistycznej wiedzy i niemałych środków finansowych. Okazuje się jednak, że może to być atrakcyjne hobby właściwie dla każdego. Radzimy od czego warto zacząć swoją podwodną przygodę i jak wybrać najlepszy kurs nurkowania.

Turystyka sportowa przeżywa w ostatnich latach prawdziwy rozkwit. Wyjeżdżając na wakacje szukamy już nie tylko słońca i plaży ale także okazji do łączenia wypoczynku z aktywnością fizyczną. Jedną z nich, szczególnie przy okazji wyjazdów w egzotyczne miejsca, jest nurkowanie. Nie może więc dziwić, że z roku na rok wzrasta liczba osób zapisujących się na kursy nurkowania. W końcu aby móc w pełni cieszyć się walorami podwodnego świata, zwiedzić rafy czy eksplorować nieznane i trudno dostępne miejsca, potrzeba konkretnych umiejętności, sprzętu i znajomości zasad postępowania w sytuacjach kryzysowych.

Dla kogo nurkowanie?

Przede wszystkim nie należy zniechęcać się już na starcie i obawiać się trudności z nauką nurkowania. Jeśli nie mamy żadnych większych problemów z pływaniem ani lęków przed wodą, nic nie stoi na przeszkodzie by zostać przynajmniej nurkiem-amatorem. Świadczyć o tym może oferta kursów nurkowania w większości szkół, które prowadzą zajęcia dla osób na każdym poziomie zaawansowania i właściwie w każdym wieku – zarówno dla dzieci, jak i dla osób dorosłych czy nawet seniorów.

Również opanowanie posługiwania się sprzętem i poszczególnymi technikami nurkowymi nie powinno stanowić większego problemu. Wraz z rozwojem techniki, sprzęt do nurkowania jest coraz bardziej niezawodny, prostszy w obsłudze oraz bardziej dostępny. Z kolei profesjonalne szkoły zapewniają przystępną naukę procedur i zasad bezpieczeństwa. Same placówki organizujące kursy i wydające uprawnienia, muszą przestrzegać odpowiednich norm ustalanych przez międzynarodowe organizacje nurkowe. Jedynym przeciwwskazaniem do nurkowania mogą być tak naprawdę tylko problemy zdrowotne. Przed rozpoczęciem nauki nurkowania warto więc wykonać podstawowe badania lekarskie.

Jak zacząć nurkować?

Jeśli nurkowanie wydaje Ci się atrakcyjne, ale nie jesteś do końca pewny/a czy chcesz zainwestować w nową pasję czas i pieniądze to warto… spróbować! Coraz więcej szkół nurkowania organizuje tzw. Intro, czyli krótkie zajęcia wprowadzające do tematu. Podczas Intro dowiesz się jak należy postępować pod wodą, jakie są zasady bezpieczeństwa, poznasz sprzęt nurkowy oraz wspólnie z instruktorem spędzisz kilkanaście-kilkadziesiąt minut pod wodą. Jeśli z powodzeniem zaliczysz pierwszy kontakt z nurkowaniem, kolejnym krokiem powinno być zapisanie się na kurs podstawowy.

Szukając odpowiedniego kursu nurkowego szybko zauważysz, że szkoły oferujące takie zajęcia posługują się różnymi nazwami poziomów czy certyfikacji. Na rynku istnieje bowiem kilka międzynarodowych organizacji, które wydają uprawnienia nurkowe, m. in. PADI (najpopularniejsza), SDI, CMAS, czy NAUI. Uprawnienia na poziomie podstawowym są bardzo zbliżone między tymi organizacjami. Jedyną różnicą jest sposób szkolenia a w kolejnych etapach także możliwość dalszego kształcenia i robienia dodatkowych specjalizacji.

Kurs nurkowania dla początkujących składa się z zajęć teoretycznych oraz praktycznych – na basenie i w wodach otwartych. Nie martw się koniecznością ponoszenia znacznych inwestycji już na samym początku. Cały sprzęt niezbędny do ukończenia kursu, włącznie z materiałami do nauki, dostaniesz w pakiecie. W trakcie kursu zapoznasz się z podstawowymi zagadnieniami związanymi z techniką nurkowania – wykorzystanie sprzętu, właściwości mieszanek tlenu, sposoby bezpiecznego zanurzania i wynurzania czy zasady postępowania w sytuacjach awaryjnych. Wraz z ukończeniem szkolenia zyskasz uprawnienia do nurkowania do 15-18 metrów z partnerem o przynajmniej takich samych kwalifikacjach.

Kolejne poziomy nurkowego wtajemniczenia

Po kursie podstawowym zakamarki Bałtyku, czy rafy Morza Czerwonego stoją już przed Tobą otworem. Nie oznacza to jednak, że o nurkowaniu wiesz już wszystko i możesz ruszać w dowolny zakątek świata. Choć rozwój nurkowy wymaga oczywiście praktyki, to kluczowe jest także kontynuowanie edukacji i zdobywanie nowych umiejętności na kursach, które pozwalają na głębsze lub bardziej specjalistyczne nurkowanie. Większość osób po kursie podstawowym wkrótce podchodzi do kolejnych etapów szkolenia oraz realizuje kursy rozwijające umiejętności przydatne w konkretnych sytuacjach, np. nurkowanie w nocy, szkolenie z sytuacji kryzysowych, kurs nurkowania we wrakach statków czy Rescue Diver – nurek ratownik.

kurs nurkowania

Jeśli zależy Ci na rozwijaniu nurkowej pasji podczas różnego rodzaju wyjazdów, zdobycie kolejnych stopni nurkowych może okazać się konieczne. Im bardziej wymagająca wyprawa, warunki pogodowe lub cel, jaki został postawiony przed uczestnikami, tym bardziej dostęp dla osób z jedynie podstawowymi uprawnieniami jest ograniczany. Zejście pod wodę np. w nocy z osobami, które nie mają za sobą odpowiedniego przeszkolenia i doświadczenia byłoby zbyt niebezpieczne – zarówno dla nich, jak również dla pozostałych nurków.

Kurs nurkowania ile to kosztuje?

Wielostopniowe szkolenie, specjalistyczny sprzęt i – szczególnie w warunkach polskich – konieczność wyjeżdżania na wyprawy nurkowe do egzotycznych krajów lub do miejsc o bardziej przejrzystej wodzie może oznaczać, że nurkowa pasja to zabawa dla zamożnych. Rzeczywiście, w porównaniu np. do biegania, do którego potrzebujemy właściwie jedynie odpowiednich butów, nurkowanie wiąże się ze zdecydowanie wyższymi kosztami. Z drugiej jednak strony, możliwość obcowania z przyrodą zupełnie niedostępną na biegowych trasach, całkowicie wynagradza taką inwestycję.

Podstawowy kurs nurkowy w większości miast to najczęściej koszt rzędu 1200 zł. Im bardziej renomowana szkoła i instruktorzy, tym cena ta może wzrastać. Do kwoty kursu należy dodać jeszcze około 100-150 zł opłaty za wydanie certyfikatu. Wiele osób decyduje się na rozpoczęcie swojej nurkowej przygody zagranicą, nawet podczas wakacji. Niestety, w takich sytuacjach ceny mogą być nawet czterokrotnie wyższe, szczególnie w regionach, w których nurkowanie jest turystycznym magnesem.

Samodzielna nauka nurkowania

Stosunkowo wysokie koszty kursów nurkowania skłaniają część osób do nauki na własną rękę. Jest to możliwe w przypadku tzw. snorkelingu, czyli “nurkowania” przy powierzchni wody i obserwowania podwodnego świata przy użyciu maski, rurki czy też fajki (ang. snorkel) oraz płetw. Może to być dobra metoda na przetarcie i postawienie pierwszych nurkowych kroków. Jeśli jednak naszym celem jest prawdziwe podwodne nurkowanie ze sprzętem wówczas o działaniach na własną rękę nie może być mowy. Bezpieczna nauka nurkowania powinna zawsze przebiegać pod okiem wyspecjalizowanego instruktora.

Na naszej stronie znajdziesz najlepsze kursy nurkowania w swojej okolicy. Wejdź tutaj, zapoznaj się z ofertą zajęć i wybierz te, które najbardziej Ci odpowiadają. Jesteś w trakcie kursu lub świeżo po jego ukończeniu? Zostaw swój komentarz i oceń go na altEd. Pomóż innym w wyborze najlepszej oferty!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.