Zaloguj się

Najlepsze języki programowania do nauki w 2020 roku cz.1

Najlepsze języki programowania do nauki w 2020 roku cz.1

Spośród wielu umiejętności to właśnie programowanie wydaje się być najbardziej utożsamiane z kompetencjami przyszłości. Kuszą wysokie zarobki, elastyczne warunki pracy oraz satysfakcja z wykonywanych zadań. Które języki programowania mają szansę stać się najbardziej pożądane na rynku pracy w 2020 roku?

Popyt na programistów stale rośnie, a uczelnie oraz prywatne szkoły programowania nie nadążają kształceniem odpowiednich specjalistów. Obecnie w Polsce deficyt specjalistów z branży IT szacuje się na mniej więcej 50 tys. osób. Prognozuje się, że boom ten potrwa co najmniej do 2030 roku. Jest to jednak naiwne założenie, z uwagi na fakt, iż programiści z Polski są bardzo szanowani na świecie i coraz więcej międzynarodowych firm decyduje się na poszukiwanie specjalistów właśnie nad Wisłą.

Zgodnie z danymi dostarczonymi przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, od 2014 roku rocznie przybywa nie więcej niż 12-14 tys. absolwentów kierunków związanych z IT. To zdecydowanie za mało, by zaspokoić rynkowe potrzeby. Dlatego też dużą szansą na załatanie tej luki są osoby pochodzące z innych środowisk niż IT. Zanim podejmą one pracę w zawodzie programisty, muszą jednak najpierw odpowiednio się wyszkolić. 

Naukę programowania można rozpocząć na kilka sposobów. Można uczyć się na własną rękę, wziąć udział w kursach online lub zapisać się na odbywające się stacjonarnie bootcampy. Oczywiście należy pamiętać, że żaden z nich nie zastąpi nam w pełni 5-letniej edukacji na uniwersytecie. Pisaliśmy o tym już wcześniej tutaj. Są jednak stanowiska, na których będziemy mogli już podjąć pracę mając silne fundamenty z jednego języka programowania. 

Aby pomóc wam w wyborze najlepszej dla siebie technologii, przygotowaliśmy zestawienie języków programowania, których warto uczyć się w 2020 roku. W tej części zostaną omówione języki programowania używane we Frontendzie, natomiast kolejny artykuł będzie poświęcony językom znajdującym zastosowanie w Backendzie.

JavaScript

JavaScript to obecnie najczęściej wykorzystywany język programowania na świecie. Według badania przeprowadzonego przez portal StackOverflow aż 67,8% programistów korzysta z tego języka. Nie dziwi więc fakt, że znalazł się on na samym początku naszego zestawienia. 

JavaScript to język używany głównie podczas programowania aplikacji webowych. Pozwala m.in. na tworzenie animacji, interaktywnych przycisków czy zarządzania multimediami. Cechuje go przede wszystkim to, że jest prosty w nauce i dobrze współgra z innymi językami. Ważna jest również duża szybkość, którą zawdzięcza możliwości uruchamiania przez przeglądarkę internetową po stronie użytkownika. Z drugiej strony największe wady języka JavaScript także wiążą się z egzekwowaniem kodu. Takie rozwiązanie niesie ze sobą spadek bezpieczeństwa komputera użytkownika oraz fakt, że wykonanie kodu może mieć różny wynik w zależności od używanej przeglądarki.

80% firm wymaga od swoich kandydatów przynajmniej podstawowej znajomości języka JavaScript. Dlatego też poruszanie się w obszarze Frontend bez doświadczenia związanego z JavaScript jest właściwie niemożliwe. Sprawdź najlepsze kursy JavaScript dostępne na stronie altEd.

TypeScript

Wraz ze wzrostem popularności języka JavaScript, bardzo dużym wyzwaniem okazał się proces upraszczania i utrzymywania pisanego kodu. Aby wyjść naprzód tym oczekiwaniom, Microsoft stworzył język TypeScript, który niejako rozszerza funkcjonalności oferowane przez JavaScript. 

Największą zaletą tego języka jest to, że programy w nim pisane można kompilować do standardowego JavaScript. TypeScript wymaga mniejszej liczby testów niż analogiczne języki ze względu na specyficzną strukturę, pomagającą wyeliminować błędy na etapie pisania kodu. Dzięki dobrze usystematyzowanej składni jest to język stosunkowo prosty w nauce. Wymienione cechy przyczyniają się do jego coraz częstszego wykorzystania przy tworzeniu dużych aplikacji.  

Język ten posiada również pewne wady. Przede wszystkim nie jest obecnie nawet w kilku procentach tak popularny jak wspomniany wcześniej JavaScript. Przekłada się to na niewielką ilość programistów posługujących się tą technologią. Przewiduje się jednak, że w najbliższych latach może on wyprzedzić popularnością swojego “starszego brata”, dlatego warto już teraz zacząć zgłębiać jego tajniki.

kursy programowania

HTML 5

Stary dobry HTML w nowszej odsłonie. Język, z którym kontakt miała znacząca część społeczeństwa podczas… lekcji informatyki. To właśnie w HTML-u można napisać prostą stronę internetową, a w połączeniu z CSS oraz JavaScript, poprawić jej styl i uczynić ją interaktywną. Jest to bez wątpienia najprostszy język programowania do nauki i punkt startowy dla każdego kto chce rozpocząć swoją przygodę w obszarze Frontend.

Wielkimi plusami HTML-a jest wspomniana wcześniej prostota oraz to, że jest wspierany przez każdą przeglądarkę internetową. Niewątpliwą wadą jest jednak możliwość tworzenia jedynie stron statycznych, nadmiar powtarzającego się kodu oraz to, że każda strona na portalu musi być tworzona oddzielnie. Sam HTML ma również niski poziom bezpieczeństwa. Tym niemniej jest to wciąż bardzo ważny język dla osób zajmujących się tworzeniem stron internetowych. Sprawdź najlepsze kursy HTML dostępne na stronie altEd.

Ciąg dalszy w części drugiej.

Na altEd gromadzimy informacje na temat najlepszych kursów programowania. Sprawdź dostępne na naszej stronie oferty i znajdź najlepsze zajęcia w swojej okolicy.

Jesteś w trakcie kursu lub świeżo po jego ukończeniu? Zostaw swój komentarz i oceń go na altEd. Pomóż innym w wyborze najlepszej oferty!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.