Zaloguj się

Najlepsze języki programowania do nauki w 2020 roku cz.2

Najlepsze języki programowania do nauki w 2020 roku cz.2

Spośród wielu umiejętności to właśnie programowanie wydaje się być najbardziej utożsamiane z kompetencjami przyszłości. Kuszą wysokie zarobki, elastyczne warunki pracy oraz satysfakcja z wykonywanych zadań. Które języki programowania mają szansę stać się najbardziej pożądane na rynku pracy w 2020 roku?

W pierwszej części wymieniliśmy języki programowania używane we Frontendzie, z którymi warto zapoznać się w 2020 roku. Tę część poświęcimy całkowicie językom Backendowym. Kilka z nich to języki o dobrze ugruntowanej pozycji, od wielu lat będące jednymi z najpopularniejszych technologii. W naszym zestawieniu znalazły się jednak również te mniej znane, aczkolwiek śmiało zdobywające popularność języki. Ich znajomość w niedalekiej przyszłości może być wyróżnikiem na rynku pracy i pozwoli nieźle zarobić.  

Python

Pythonod kilku lat przykuwa zdecydowanie największą uwagę w środowisku IT i jest wymieniany jako jeden z najbardziej przyszłościowych. Swoją popularność zawdzięcza prostej do opanowania składni i czytelnej strukturze przy zachowaniu cech języka zorientowanego obiektowo. Jest on wykorzystywany przede wszystkim do tworzenia aplikacji webowych i desktopowych, programowania po stronie serwera oraz do analiz związanych z Data Science.

Do największych wad tego języka zaliczyć można fakt, że wieloprocesowe programy napisane w Pythonie wykonują się stosunkowo wolno w odniesieniu do innych popularnych języków obiektowych. Zazwyczaj nie wykorzystuje się go również do programowania aplikacji mobilnych.

Ze względu na łatwość w nauce, jest to język często wybierany przez początkujących programistów jako język pierwszego wyboru. W połączeniu ze swoimi cechami tworzy potężne narzędzie, powszechnie wykorzystywane w wielu dziedzinach. Jeśli chcesz poznać jego tajniki i zacząć programować, zobacz aktualne oferty kursów Pythona dostępne na altEd.pl!

Java

Java to język zorientowany obiektowo, o którym słyszał prawdopodobnie każdy kto zetknął się kiedykolwiek z programowaniem. Jego rynkowa pozycja od wielu lat jest właściwie niezachwiana. Szczególnie upodobały go sobie duże korporacje tworzące w tym języku wszelkiego rodzaju aplikacje. Java stanowi między innymi bazę dla systemu Android. Pomimo nieco przestarzałej składni, wciąż gromadzi wokół siebie rzeszę zwolenników, którzy wybierają ten język przede wszystkim z uwagi na wysoką elastyczność, czytelność i stabilność kodu, czy automatyczne zarządzanie pamięcią.

Język Java jest językiem trudnym do nauki dla osób nie posiadających wcześniejszego doświadczenia w programowaniu, aczkolwiek dzięki zautomatyzowanemu procesowi zarządzania pamięcią, uznaje się go za język prostszy niż np. C++. Na rynku pracy cały czas gorliwie poszukiwani są developerzy znający Javę, którzy są za tę znajomość hojnie wynagradzani. Sprawdź najlepsze kursy Javy dostępne na altEd.pl.

Kotlin

Kotlin to język, którego popularność zdaje się rosnąć w tej chwili najszybciej. Jest to wieloplatformowy język programowania działający na maszynie wirtualnej Javy, dzięki czemu jest z nią w pełni kompatybilny. Kotlin oferuje bardziej zwięzły kod oraz dodatkowe funkcjonalności, których brakuje w Javie. Dlatego też często wymieniany jest jako jej naturalny następca. Niewątpliwie przyczyniło się do tego również to, że stał się on oficjalnym językiem programowania dla platformy Android. 

Kotlin jest dużo bardziej złożony niż Java, tak więc jego nauka może okazać się trudniejsza. Język ten wprowadza dużo “domyślnych” rozwiązań, które mogą przysporzyć sporo problemów początkującym. Z kolei gdy opanujemy już język, zauważymy, że zaimplementowane udogodnienia przyczyniają się do znacznej oszczędności czasu i większej przejrzystości kodu. 

Jest to niewątpliwie język, który w przyszłości jeszcze sporo namiesza. Warto więc już teraz zapoznać się z jego podstawami. Dobrym pomysłem przed przystąpieniem do nauki jest uprzednia znajomość Javy. Dzięki temu programista będzie świadomy całej logiki stojącej za działaniem Kotlina. Umiejętność programowania w Javie nie jest jednak wymogiem, więc nic nie stoi na przeszkodzie aby to Kotlin stał się językiem pierwszego wyboru. 

Go

Golang czy też w skrócie “Go” to język nawiązujący swoją prostotą do Pythona. Został stworzony przez programistów Googla. Język ten pomimo, iż jest prosty w nauce, jest jednocześnie językiem bardzo wydajnym. Został napisany w sposób, który umożliwia efektywne programowanie współbieżne. Stosuje się go głównie do pisania aplikacji w chmurze czy produkcji systemów rozproszonych

Dużą zaletą Go jest jego szybka kompilacja oraz posiadanie wielu w pełni zautomatyzowanych rozwiązań, których brakuje w innych językach. Jest to język wysokopoziomowy, dzięki któremu nie musimy się zanadto martwić zarządzaniem pamięcią, a jego kod jest czytelny i prosty w utrzymaniu. Nie ma w tym języku wielu aspektów programowania obiektowego, takich jak chociażby klasy czy dziedziczenie. Dla osób początkujących może stanowić to spore ułatwienie, z kolei dla programistów legitymujących się wcześniejszą znajomością języka obiektowego cecha ta może być wadą.  

Go posiada również sporo wbudowanych mechanizmów, które niejako wymuszają na programistach stosowanie dobrych praktyk. Dzięki temu czytelność i sposób pisania kodu nie zależą jedynie od zwyczaju programisty, ale wywodzą się z samej konstrukcji języka. Stanowi to także sporą zaletę podczas samej nauki.

kursy programowania

PHP 

PHP to dobrze znany skryptowy język programowania wykorzystywany głównie podczas tworzenia stron internetowych. Pomimo tego, że stopniowo traci on na zainteresowaniu developerów, przegrywając batalię z Pythonem i JavaScriptem, wciąż na dzień dzisiejszy około 70% stron internetowych używa PHP. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim WordPressowi, którego prawie cały kod został napisany w PHP.  To właśnie dzięki temu narzędziu opartemu na PHP osoby nie mające doświadczenia w programowaniu, uzyskały możliwość tworzenia dynamicznych i interaktywnych stron internetowych. 

PHP jest niechlubnie nazywany przez programistów jednym z najgorszych języków programowania. Pomimo szeregu wad takich jak pochłanianie dużych zasobów pamięci, powtarzalność kodu czy jego wolne wykonywanie, język ten posiada również wiele zalet. Do największych z nich można zaliczyć niski próg wejścia – już znajomość podstaw pozwala na wdrażanie wielu modyfikacji na stronie. Jest to również język posiadający dużą społeczność używających go programistów, dzięki czemu materiały do nauki są szeroko dostępne.

Pomimo tego, że PHP może się wydawać nieco podstarzałym językiem, jego popularność wciąż utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Z uwagi na łatwość w nauce, jest on często wybierany przez osoby nie mające wcześniej doświadczenia w programowaniu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej i rozpocząć naukę programowania, sprawdź aktualne oferty dostępnych kursów PHP na altEd.pl

Języki programowania – który wybrać?

Jeśli tak wiele technologii i języków programowania ma duży potencjał to na który z nich postawić? Którego najlepiej się nauczyć aby zdobyć wymarzoną pracę?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Na samym początku warto się zastanowić (jeśli jeszcze tego nie wiemy), w którym obszarze zamierzamy się specjalizować – Frontend czy Backend? Dopiero później możemy realnie podjąć decyzję o wyborze najlepszego dla nas języka. Dobrze jest mieć na uwadze, że choć trendy lubią się zmieniać, to znajomość języka o dobrze ugruntowanej pozycji zawsze zaprocentuje, gdyż wiele z nowych technologii wzoruje się na dobrze znanych i popularnych od lat językach. Nie warto się również rozpraszać i uczyć podstaw kilku języków jednocześnie. Zamiast tego lepiej skupić się początkowo na jednym języku i poświęcić swój czas na doskonalenie jego znajomości.

Na altEd gromadzimy informacje na temat najlepszych kursów programowania. Sprawdź dostępne na naszej stronie oferty i znajdź najlepsze zajęcia w swojej okolicy.

Jesteś w trakcie kursu lub świeżo po jego ukończeniu? Zostaw swój komentarz i oceń go na altEd. Pomóż innym w wyborze najlepszej oferty!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.