Zaloguj się

Nauka Excela – czy to się cały czas opłaca?

Nauka Excela – czy to się cały czas opłaca?

Przeraża Cię nauka Excela – funkcji, formuł czy specyfiki tabel? Denerwuje Cię wydajność tego programu? Możliwe, że już niedługo! Wielkimi krokami nadchodzi przełom. Czy najpopularniejszy program do pracy biurowej odejdzie w niepamięć wraz z rozwojem sztucznej inteligencji?

MS Excel to najpopularniejsza aplikacja biurowa na świecie wykorzystywana do przetwarzania i analizy danych, z którą z pewnością już się spotkałeś/aś. Choćby minimalny kontakt z tym programem miała zdecydowana większość osób – w szkole, na studiach, a przede wszystkim w pracy. Znaczna część z nich nie wspomina tego jednak najlepiej. Rozbudowane arkusze danych, skomplikowane formuły, mnogość funkcji i wysokie obciążenie procesora na zawsze mogły zniechęcić niejedną osobę.

Microsoft ułatwia nam pracę

Wiele z dawnych bolączek Excela to już jednak przeszłość. Choć na pierwszy rzut oka program wygląda tak, jak wyglądał (może trochę bardziej “świeżo”), to przy bliższym spotkaniu z nim okaże się, że twórcy z Microsoftu wykonali dużo wysiłku, by nasza praca z arkuszami była prostsza i mniej stresująca. Podobnie, jak w innych programach firmy z Redmond, taki i tu systematycznie wprowadzane są kolejne udoskonalenia. Microsoft od dawna wychodzi bowiem z założenia, że nie każdy, kto korzysta z aplikacji z pakietu Office musi być profesjonalnym projektantem, copywriterem lub analitykiem. Stąd np. podpowiedzi innych sposobów zapisania danej frazy w oparciu o wyszukiwarkę synonimów wykorzystującą uczenie maszynowe dla zrozumienia kontekstu w programie Word. Z kolei przygotowując prezentacje w PowerPointcie już dziś możemy skorzystać z narzędzi sugerujących zawartość, układ i formatowanie slajdu w oparciu np. o kolorystykę naszego logotypu lub zdjęcia.

Excel coraz bardziej inteligentny

Również Excel staje się coraz bardziej inteligentny, ułatwiając nam w ten sposób pracę. Każdy, kto kiedykolwiek pracował w tym programie wie, że jedną z największych trudności było przygotowanie zbioru danych do analizy. O ile nie mieliśmy dostępu do pliku źródłowego w formacie obsługiwanym przez Excela, najczęściej byliśmy skazani na wielogodzinne przepisywanie ich z książek, publikacji czy raportów branżowych. A następnie przedstawienie ich w formie wizualnej – w tabeli, na wykresie lub infografice. Nowe funkcjonalności aplikacji pozwalają nam uniknąć tej żmudnej pracy, a przynajmniej znacząco ją ograniczyć.

Dzięki narzędziom wspomaganym przez sztuczną inteligencję wystarczy, że zrobimy zdjęcie narysowanej odręcznie lub wydrukowanej tabeli danych. Po dodaniu zdjęcia do Excela, program sam przekonwertuje te analogowe informacje na arkusz kalkulacyjny. Co więcej, za pomocą kilku kliknięć mamy możliwość dodania do naszych tabel typy danych, których początkowo nie zebraliśmy. Program jest w stanie samodzielnie zidentyfikować złożone dane geograficzne lub finansowe. Jeżeli Excel znajdzie powiązanie pomiędzy tekstem wpisanym w komórki, a jego źródłami internetowymi, przekonwertuje wartości na jeden z powyższych typów danych.

Excel coraz bardziej wizualny

Podobnie jak w programie PowerPoint, także w Excelu możemy skorzystać z funkcji sugerujących rozwiązania graficzne dla naszych zbiorów danych. Narzędzie Pomysły automatycznie analizuje komórki oraz jest w stanie zidentyfikować trendy i wartości odstające od wzorców. Korzystając z tej funkcji, za pomocą jednego kliknięcia otrzymujemy wizualną prezentację naszych danych. Oprócz ogólnych rekomendacji dotyczących wykresów czy diagramów możemy także poprosić Excela o bardziej szczegółowe informacje. Część z nich otrzymamy dzięki funkcji sugestii generowanych w oparciu o dane zawarte w arkuszu, a o więcej możemy po prostu.. zapytać. Program wykorzystuje możliwości przetwarzania języka naturalnego (NLP), dzięki czemu jest w stanie zrozumieć o jakie zagadnienie nam chodzi i zaproponować najbliższe mu rozwiązanie.

kursy excel

Przełom czy marketingowy chwyt?

Usprawnienia i aktualizacje programu Excel służą przede wszystkim skróceniu czasu pracy, uproszczeniu procesów i automatyzacji powtarzalnych schematów. Dzięki temu możemy łatwiej i szybciej przejść drogę od nieuporządkowanych danych do ich graficznego zaprezentowania, analizy i wnioskowania. Te ostatnie czynności w dalszym ciągu pozostają jednak w zakresie pracy ludzi. Jak zaznacza zresztą sam Microsoft – sztuczna inteligencja w takich programach jak Excel ma przede wszystkim ułatwić nam życie, a nie zabierać miejsca pracy. 

Nowe funkcje usprawniające naszą pracę to jednak nadal… nowe funkcje. A to właśnie ich mnogość wielu użytkowników przyprawia o zawrót głowy. By móc sprawnie posługiwać się udogodnieniami Excela wciąż kluczowe jest więc poznanie jego podstawowych narzędzi, a do bardziej złożonej analizy i pracy także tych zaawansowanych. Bez konkretnych umiejętności obsługi arkuszy kalkulacyjnych i posługiwania się kluczowymi narzędziami oraz formułami (póki co) się nie obędzie.

Na naszej stronie znajdziesz najlepsze kursy Excela w swojej okolicy. Wejdź tutaj, zapoznaj się z ofertą szkoleń i wybierz te, które najbardziej Ci odpowiadają. Jesteś w trakcie kursu lub świeżo po jego ukończeniu? Zostaw swój komentarz i oceń go na altEd. Pomóż innym w wyborze najlepszej oferty!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.