Zaloguj się

Nauka języka przez Internet – wady i zalety

Nauka języka przez Internet – wady i zalety

Podejmując decyzję o rozpoczęciu nauki języka obcego musimy mierzyć się nie tylko ze znalezieniem najlepszego kursu językowego. Ostateczny wybór zależy przecież także od naszych możliwości finansowych i czasowych. Czy w tym kontekście bardziej korzystna będzie dla nas nauka języka przez Internet czy w szkole językowej?

W pierwszej części naszego porównania nauki języków obcych w szkole i przez Internet skupiliśmy się na stacjonarnych kursach językowych. Czy to, co jest zaletą zajęć w szkole jest jednocześnie wadą lekcji realizowanych online? I odwrotnie – czy przewagi kursów internetowych są wystarczającą odpowiedzią na wszystkie słabe strony zajęć w szkole? Która z tych form nauki w ostatecznym rozrachunku wypada korzystniej? Sprawdźmy!

Nauka języka przez Internet – zalety

Internetowe kursy językowe są najlepszym rozwiązaniem dla osób, mających nieregularny tryb pracy i którym może być ciężko dostosować się do planu zajęć szkoły. Dowolność miejsca i czasu to zdecydowanie największa zaleta i przewaga nauki języka online. Wystarczy dostęp do Internetu i już możemy powtarzać słówka w aplikacji. Pół godziny wolnego? Można wykorzystać je na szybką lekcję! Najkrótsze zajęcia w zdalnych szkołach językowych trwają nawet 15-20 minut. Może nie przerobimy w tym czasie rozbudowanego materiału, ale zdążymy porozmawiać z lektorem o wydarzeniach ze świata czy o tym, co spotkało nas danego dnia. To właśnie nacisk na swobodę w mówieniu jest podczas takich lekcji najważniejszy.

Zdalne szkoły językowe nie muszą ponosić kosztów wynajmu sal, najczęściej nie są też związane stałą umową z nauczycielami. Dzięki temu cena pojedynczej lekcji oraz całego kursu jest zdecydowanie niższa niż w przypadku nauki w formie stacjonarnej. W najpopularniejszych internetowych szkołach językowych ceny wahają się od 40 do 80 zł za godzinę. Z jeszcze niższym kosztem wiąże się nauka języka poprzez platformy łączące osoby szukające możliwości konwersacji online z tymi, które płynnie posługują się danym językiem. Wraz ze spadkiem ceny rośnie jednak ryzyko, że po drugiej stronie będziemy mieli do czynienia z nierzetelnym i niedoświadczonym lektorem.

Nauka języka przez Internet możliwa jest też nawet od kilku złotych miesięcznie. Dotyczy to kursów językowych realizowanych poprzez aplikacje czy platformy e-learningowe. Możemy na nich przerobić najważniejsze materiały, poznać podstawowe słówka oraz popracować nad umiejętnościami czytania i rozumienia ze słuchu. Należy jednak zaznaczyć, że w ten sposób możemy jedynie zapoznać się z nowym językiem lub odświeżyć go po dłuższej przerwie. Nauka języka od zera do pełnej płynności wyłącznie poprzez aplikację jest właściwie niemożliwa. W pewnym momencie konieczne będzie zapisanie się na lekcje w szkole lub z lektorem.

Nauka języka przez Internet – wady

Nauka języka przez Internet ma więcej ograniczeń. To, co jest jej największą zaletą, generuje jednocześnie szereg problemów. Możliwość realizowania kursów językowych w dowolnym miejscu i czasie oznacza, że kontakt z nauczycielem będzie z definicji ograniczony. Nawet jeśli poprzez aplikację czy platformę znajdziemy idealnego lektora, to jednak nie będzie to kontakt bezpośredni. Łatwość dostępu do materiałów i nauczycieli daje zarazem dużą swobodę w przesuwaniu lekcji i odkładaniu nauki na potem. Motywacja zewnętrzna, którą posiadamy uczęszczając na zajęcia w szkole językowej w tym wypadku nie jest na tyle silna, by zmuszać nas do regularnej pracy. Jeśli nie mamy silnego postanowienia, może okazać się, że obietnica jaką dają internetowe szkoły językowe, pozostaje tylko obietnicą.

Wśród zalet nauki języka przez Internet wspomnieliśmy o nacisku, jaki szkoły językowe online kładą na przełamywanie barier w mówieniu. Można wyróżnić mocne i słabe strony takiego podejście. Z jednej strony sprawia, że swobodniej będziemy posługiwać się językiem i opanujemy zasób codziennego słownictwa. Z drugiej jednak często może się to odbywać kosztem poprawności gramatycznej. Co więcej, jeśli w trakcie konwersacji lektor nie będzie zwracał nam uwagi na popełniane błędy, nie będziemy nawet świadomi tego, że je popełniamy. Przyczyni się to do ich powielania, aż w końcu błędy te wejdą nam w nawyk. Z kolei w aplikacjach językowych zakres ćwiczeń gramatycznych jest stosunkowo ubogi i często nie pozwala na opanowanie nawet podstawowych zasad.

kursy językowe

Warto wspomnieć, że choć istnieją szkoły językowe online oraz aplikacje, w których ofercie znajdziemy możliwość nauki kilku języków obcych, to zdecydowana większość specjalizuje się w języku angielskim. Być może wynika to z faktu, że w porównaniu do tradycyjnych kursów, nauka języków przez Internet jest dopiero w początkowej fazie rozwoju. Czas pokaże czy w przyszłości nasycenie rynku online dorówna temu, jakie obserwujemy dziś w odniesieniu do stacjonarnych szkół językowych.

Nauka języka – w szkole czy przez Internet?

Czy po przeanalizowaniu obydwu form nauki języków można jednoznacznie stwierdzić, która z nich jest lepsza i bardziej skuteczna? Albo dzięki której najszybciej opanujemy nowy język? Niestety, ciężko dać jednoznaczną odpowiedź. Wszystko tak naprawdę zależy od naszych możliwości czasowych i finansowych oraz tego, jak silną mamy motywację do nauki. Nie bez znaczenia jest również nasza odporność na błędy i swoboda w przełamywaniu barier, szczególnie jeśli chodzi o mówienie. Jeśli dysponujemy małą ilością wolnego czasu lub chcemy zapoznać się tylko z podstawami nowego języka, aby sprawdzić czy dobrze się w nim czujemy, nauka języka przez Internet z pewnością będzie dobrym rozwiązaniem. Pozwoli nam też na starcie zaoszczędzić kilkaset złotych, które będzie można następnie przeznaczyć na naukę w szkole lub na zajęcia indywidualne.

Na koniec warto zwrócić uwagę, że stacjonarne szkoły coraz lepiej rozumieją korzyści jakie wiążą się z nauką języka przez Internet. W jednym z wcześniejszych artykułów zwracaliśmy uwagę, że wybierając szkołę w swojej okolicy warto sprawdzić czy ma ona w swojej ofercie możliwość realizowania całości lub części programu przez Internet. Jeśli zależy Ci na nauce w formie stacjonarnej, dodatkowe zajęcia w trybie zdalnym mogą okazać się pomocne w zapamiętywaniu słówek lub powtarzaniu materiału przerobionego podczas zajęć.

Na altEd znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące możliwości nauki języka obcego. Sprawdź oferty kursów językowych dostępne na naszej platformie i znajdź najlepsze zajęcia w swojej okolicy lub online.

Jesteś w trakcie kursu lub świeżo po jego ukończeniu? Zostaw swój komentarz i oceń go na altEd. Pomóż innym w wyborze najlepszej oferty!

Powiązane artykuły

Komentarze (1)

  • wodawfirmie
    19 kwietnia 2020 at 05:30 Odpowiedz

    Super napisane. Muszę podziękować za Twoje działania. Mam nadzieję, że będzie więcej takich wpisów 🙂 Po prostu super. Będę częściej zaglądał.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.