Zaloguj się

Nauka języka w szkole językowej – wady i zalety

Nauka języka w szkole językowej – wady i zalety

Podejmując decyzję o rozpoczęciu nauki języka obcego musimy mierzyć się nie tylko ze znalezieniem najlepszego kursu językowego. Ostateczny wybór zależy przecież także od naszych możliwości finansowych i czasowych. Te z kolei mogą być szczególnie istotne gdy zastanawiamy się nad tym czy bardziej korzystna będzie dla nas nauka języka w szkole językowej czy przez Internet.

Ostatnie lata to prawdziwy wysyp platform i aplikacji mobilnych do nauki języków obcych. W ślad za nimi idą firmy, które oferują konwersacje z lektorem a nawet pełne kursy językowe w całości prowadzone online. Nie oznacza to, że osoby szukające dziś stacjonarnych kursów języka obcego mogą mieć problem ze znalezieniem szkoły w swojej okolicy. Choć boom na tym rynku miał swój szczyt kilka lat temu, to tradycyjna forma prowadzenia zajęć nadal ma się dobrze. Szacuje się, że w całej Polsce jest ok. 3000 szkół językowych. Faktem jest jednak, że nauka języków coraz częściej przenosi się do Internetu. Co zatem wybrać – kursy online czy zajęcia stacjonarne? By móc odpowiedzieć na to pytanie, porównujemy naukę języków obcych w szkole i przez Internet!

Nauka języka w szkole – zalety

O tym, czym warto się kierować rozważając naukę w szkole językowej pisaliśmy w jednym z wcześniejszych artykułów. Zwracaliśmy wówczas uwagę, że dla efektywności przyswajania nowego języka kluczowi są prowadzący zajęcia oraz dobrze dobrana grupa uczestników. Nie bez przyczyny wspominamy o tym także teraz. Bezpośredni kontakt z profesjonalnym nauczycielem oraz możliwość nauki w grupie to zdecydowane przewagi kursów językowych w szkołach. Pracując w grupie i pod okiem prowadzącego nie tylko szybciej zaczniemy porozumiewać się w nowym języku, ale także będziemy mieli okazję do bieżącej kontroli naszych postępów i dostosowywania programu zajęć do aktualnych potrzeb.

To, co wyróżnia szkoły językowe to także bogata oferta kursów. Choć na rynku istnieją placówki specjalizujące się wyłącznie w nauczaniu np. języka angielskiego wśród dzieci, to coraz częściej możemy znaleźć szkoły oferujące szeroki wybór języków, poziomów zaawansowania oraz metod i form ich prowadzenia. Ogromną przewagą szkół stacjonarnych jest też możliwość przygotowania się w nich do egzaminu językowego oraz otrzymania certyfikatu potwierdzającego posiadane umiejętności.

kursy językowe

Szkoły językowe cieszące się dobrą opinią mają też wypracowane skuteczne metody i techniki nauczania dające gwarancję, że nasza nauka będzie efektywna. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nasz czas i pieniądze nie zostaną wyrzucone w błoto. Warto wspomnieć o jeszcze jednej korzyści, jaką daje nauka języka w szkole językowej. Okazuje się, że uczęszczając na zajęcia stacjonarne, szczególnie grupowe, mamy dodatkową, tzw. zewnętrzną motywację do nauki. Uczymy się do testów, sprawdzianów, powtarzamy materiał, żeby nie wypaść źle przed pozostałymi uczestnikami i nauczycielem lub by nie zawieść innych gdy mamy do wykonania grupowy projekt. Zajęcia w szkole językowej mogą być więc dobrym rozwiązaniem, szczególnie dla osób, które mają skłonności do odpuszczania w dążeniu do celu gdy pojawiają się przeszkody oraz dla tych, którzy stale przekładają pracę “na jutro”.

Nauka języka w szkole – wady

Wśród największych wad stacjonarnych kursów językowych można wymienić ograniczenia czasowe oraz koszt lekcji. W przypadku nauki w szkole to my zazwyczaj musimy dostosować się do harmonogramu zajęć i dopasować go do swojego planu dnia, uwzględniając w nim również czas niezbędny na dojazdy. Osobom, którym bardzo zależy na opanowaniu nowego języka, dopasowanie się do grafiku szkoły nie powinno stanowić większego problemu. Cena kursu często może być jednak barierą nie do przeskoczenia. W zależności od miasta, intensywności zajęć i renomy szkoły, miesięczna cena zajęć waha się najczęściej w przedziale 200-600 zł. W przypadku kursów indywidualnych kwoty te mogą być nawet dwukrotnie wyższe. Oznacza to, że w ciągu roku na naukę w szkole językowej przeznaczymy od 2500 zł do nawet 10000 zł.

Coraz więcej szkół oferuje płatność ratalną, dzięki której nie musimy z góry ponosić tak wysokich kosztów. Nie oznacza to jednak, że w dowolnym momencie możemy zrezygnować z kursów. Jeśli po kilku tygodniach uznamy, że nie spełniają one naszych oczekiwań, najczęściej i tak będziemy musieli zapłacić za cały okres zajęć. Ponoszenie kosztów w przypadku nieobecności na lekcjach dotyczy także takich sytuacji jak choroby czy wyjazdy, które pomimo najszczerszych chęci nie pozwalają nam pojawić się w szkole. Między innymi z tego względu nauka języka przenosi się do Internetu. Coraz więcej osób decyduje się dziś na realizowanie kursów językowych w trybie zdalnym – przez aplikację, Skype lub szkołach językowych online. Czy w porównaniu ze stacjonarnymi szkołami wypadają one lepiej także pod innymi względami? O tym wkrótce w kolejnym artykule!

Na altEd znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące możliwości nauki języka obcego. Sprawdź oferty kursów językowych dostępne na naszej platformie i znajdź najlepsze zajęcia w swojej okolicy lub online.

Jesteś w trakcie kursu lub świeżo po jego ukończeniu? Zostaw swój komentarz i oceń go na altEd. Pomóż innym w wyborze najlepszej oferty!

Powiązane artykuły

Komentarze (2)

 • Piotr
  2 grudnia 2019 at 21:35 Odpowiedz

  W tytule kolejność – wady i zalety, a w tekście na odwrót. Rozumiem, że można to odebrać jako tani trick psychologiczny (ostatnie zapamiętuje się lepiej). Niemniej jest to niekonsekwencja, która dla niektórych zdyskwalifikuje tekst jako nadający się do czytania.

  • admin
   admin
   2 grudnia 2019 at 22:34 Odpowiedz

   Piotr, uwierz, że nie był to celowy trick psychologiczny. Mamy nadzieję, że mimo to artykuł okazał się dla Ciebie wartościowy i będziesz odwiedzał naszą stronę – wkrótce na warsztat weźmiemy także wady i zalety nauki języków online!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.