Zaloguj się

Rekrutacja online – jak się przygotować?

Rekrutacja online – jak się przygotować?

Zamrożenie gospodarki i konieczność przejścia na pracę zdalną coraz bardziej zmienia podejście firm do pracowników. Także tych przyszłych. Jak wygląda rekrutacja online i jak zwiększyć swoje szanse w trakcie zdalnej rozmowy o pracę?

Kandydaci do pracy w szlafrokach, biegające wokół psy, partnerzy oglądający w pobliżu telewizję lub sterty brudnych naczyń w tle ekranu… Eksperci od HR spotkali się w swoim życiu z wieloma sytuacjami, w których przyszli pracownicy nie zadbali odpowiednio o warunki przeprowadzenia rekrutacji online. Niestety wielu kandydatów całkowicie zapomina, że zdalna rozmowa o pracę jest dokładnie tak samo istotna jak ta, prowadzona w biurze.

Rekrutacja online to coraz częściej codzienność

Zdalne przeprowadzanie rozmów rekrutacyjnych – przez telefon lub wideo – nie jest nowym rozwiązaniem, które pojawiło się wraz z pandemią COVID-19. Firmy, szczególnie działające międzynarodowo lub bazujące na pracy freelancerów, od wielu lat korzystają z tej formy pozyskiwania pracowników. Nowe technologie – komunikatory internetowe, chatboty wspierające rekrutację czy narzędzia z zakresu sztucznej inteligencji dopasowujące kandydatów do ofert pracy – to już podstawa procesów rekrutacyjnych. Korzystają z nich zarówno duże firmy, ale też m. in. firmy headhuntingowe. Również w przypadku mniejszych przedsiębiorstw coraz bardziej zauważalny jest trend przenoszenia rekrutacji, szczególnie jej pierwszych etapów, do świata wirtualnego.

Mimo, iż pandemia koronawirusa spowodowała, że na rynku pracy więcej mówi się dziś o zwolnieniach niż zatrudnianiu nowych pracowników, to wydaje się, że w długim okresie jej skutkiem będzie przyspieszenie dotychczasowych tendencji. Rekrutacja online wkrótce stanie się codziennością. Przystosować się do tego będą musiały nie tylko firmy ale przede wszystkim osoby poszukujące pracy.

Rekrutacja online – podstawowe zasady

Eksperci rynku pracy zwracają uwagę, że zdalne rozmowy rekrutacyjne powinniśmy traktować w taki sposób, jak tradycyjne spotkania twarzą w twarz. Warto zadbać o tak podstawowe kwestie jak odpowiedni ubiór czy bycie w gotowości na kilkanaście minut przed spotkaniem. Podejście do rozmowy w pidżamie i na ostatni moment może nie być więc najlepszym pomysłem. W przypadku rekrutacji online istotne jest jednak także zatroszczenie się o jakość połączenia internetowego, dźwięku i obrazu oraz o to, co widoczne będzie dla rekrutera za naszymi plecami.

kursy i warsztaty

Co ciekawe, wiele osób odczuwa wcale nie mniejszy poziom stresu przy okazji zdalnej rozmowy rekrutacyjnej niż przy standardowej rozmowie. Jedną z przyczyn może być obawa o zawodność sprzętu, drugą brak doświadczenia w prowadzeniu takich konwersacji. Istotna jest także niepewność co do możliwych zdarzeń, np. zachowania dzieci czy współlokatorów ale też takich, na które nie mamy wpływu jak przykładowo remont w sąsiednim mieszkaniu.

Dlatego przygotowując się do zdalnej rozmowy rekrutacyjnej warto odbyć przynajmniej jedno testowe połączenie – z bliskimi i znajomymi. Dzięki temu można zdobyć większą pewność siebie oraz nabrać większego obycia z taką formą prowadzenia konwersacji. W trakcie takiego testu dobrze jest nie tylko sprawdzić działanie sprzętu ale także przećwiczyć sposób autoprezentacji oraz kwestie, na które chcesz zwrócić szczególną uwagę podczas rozmowy. Rekrutacja online ma tę zaletę, że w jej trakcie można korzystać z notatek, translatorów i innych materiałów. Eksperci branży HR – choć zachęcają do posługiwania się narzędziami pomocniczymi – zwracają jednak uwagę, że należy być przy tym ostrożnym. Zbyt duża liczba dodatków może działać dekoncentrująco oraz powodować niepotrzebny stres w sytuacji gdyby dodatki te zawodziły.

Rekrutacja przez Internet – zdobądź cenne umiejętności

Długofalowym skutkiem zamknięcia gospodarki na kilka miesięcy z pewnością będzie fala zwolnień. Wiele osób będzie musiało szukać nowej pracy, w tym niekoniecznie w swojej dotychczasowej branży. Kluczowa będzie wówczas nie tylko umiejętność autoprezentacji podczas rozmowy rekrutacyjnej, ale także posiadanie konkretnych kompetencji.

Podczas rekrutacji przez Internet będziesz mieć możliwość wykazać się np. biegłością w posługiwaniu się nowymi technologiami. Istotną informacją dla rekruterów będzie jednak także to, jakie decyzje podjąłeś/aś wobec kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Czy izolację wykorzystałeś/aś na oglądanie seriali czy na zdobywanie nowych umiejętności? Czy ryzyko zwolnienia podcięło ci skrzydła czy zmotywowało do poszukiwanie alternatyw na rynku pracy? Możliwość pochwalenia się proaktywną postawą z pewnością będzie doceniona – zarówno przy okazji rekrutacji online, jak również w trakcie standardowej rozmowy rekrutacyjnej.

Na altEd gromadzimy najważniejsze informacje dotyczące możliwości nauki nowych umiejętności. Sprawdź oferty kursów, warsztatów i szkoleń dostępnych na naszej platformie i znajdź najlepsze zajęcia w swojej okolicy lub online.

Jesteś w trakcie kursu lub świeżo po jego ukończeniu? Zostaw swój komentarz i oceń go na altEd. Pomóż innym w wyborze najlepszej oferty!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.