Rekrutacja online – jak się przygotować?

Otaczający nas świat cały czas mknie do przodu. Nieustający rozwój technologiczny sprawia, że zmienia się każda dziedzina życia, pojawiają się nowe narzędzia i rozwiązania, które mają za zadanie maksymalnie ułatwić nam egzystencję oraz pozwolić zaoszczędzić czas. Transformacje nie ominęły również branży rekrutacyjnej. Tradycyjne rozmowy o pracę w biurze pracodawcy powoli przechodzą do lamusa i co raz częściej są zastępowane rozmowami o pracę online.

Rekrutacja online – na czym polega?

Firmy decydują się na przeprowadzenie rekrutacji online z wielu powodów. Obecne trudności ze znalezieniem wykwalifikowanego i sumiennego pracownika sprawiają, że wiele pracodawców poszerza krąg poszukiwań. Zdalne rekrutacje pozwalają przeprowadzić rozmowy o pracę z kandydatami z drugiego końca kraju czy nawet z innych państw świata. Dlatego przeprowadzenie rozmowy o pracę za pomocą jednego z wielu dostępnych komunikatorów internetowych z wykorzystaniem kamerki jest wygodniejsze zarówno dla pracodawcy, jak i potencjalnego pracownika. Dzięki temu proces rekrutacji zostaje przyspieszony. Warto również wspomnieć, że niektórzy pracodawcy decydują się przeprowadzić rozmowę o pracę jedynie telefonicznie.

Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną online – jak się przygotować?

W momencie, gdy otrzymamy zaproszenie na rozmowę o pracę za pośrednictwem Internetu na początku z pewnością będzie towarzyszyć nam euforia, która z czasem ustąpi miejsca stresowi. Jeśli nigdy wcześniej nie braliśmy udziału w rekrutacji online możemy czuć się niepewnie. Dlatego do takiej rozmowy warto się wcześniej dobrze przygotować.

Nasze rady:

  1. Wyzbądź się przekonania, że rekrutacja online będzie prostsza niż tradycyjna w biurze u pracodawcy. Takie nastawienie może być zgubne, dlatego do zdalnej rekrutacji przygotuj się tak samo dobrze jak do rozmowy w siedzibie firmy.
  2. Zapoznaj się z profilem działalności firmy – zazwyczaj, gdy szukamy pracy aplikujemy na kilka różnych ogłoszeń. Dlatego otrzymując zaproszenie na rozmowę należy wcześniej zapoznać się z informacjami dotyczącymi firmy naszego potencjalnego pracodawcy. Warto również sprawdzić czym dokładnie się zajmuje, jakie projekty realizuje oraz jaki preferuje model biznesowy. Dodatkowo zapoznaj się z wymaganiami na stanowisko, o które się ubiegasz i postaraj się przygotować odpowiedzi na potencjalne pytania, które może zadać osoba rekrutująca. Często rekruterzy zadają pytania uniwersalne dotyczące na przykład poprzedniej pracy kandydata, motywacji do podjęcia nowej pracy, a także o cechy charakteru, zalety oraz osiągnięte sukcesy. Zastanów się wcześniej nad powyższymi zagadnieniami, dzięki temu podczas rozmowy o pracę nie zostaniesz zaskoczony w nieprzyjemny sposób.
  3. Dobierz odpowiedni strój –pamiętaj, że rozmowa kwalifikacyjna zarówno tradycyjna jak i online rządzi się swoimi prawami, dlatego starannie przygotuj swój obiór. Niezależnie od branży powinien on być schludny, elegancki i wygodny. Najlepiej ze swojej garderoby wybrać sprawdzony strój, w którym czujesz się dobrze.
  4. Zadbaj o aspekty techniczne – rozmowa o pracę sama w sobie bywa stresująca, przy rozmowie online dochodzi jeszcze obawa związana z problemami technicznymi, które mogą wystąpić. W tym przypadku jesteśmy w dużym stopniu uzależnieni od urządzeń, dlatego wcześniej należy sprawdzić poprawność ich działania, aby zminimalizować ryzyko awarii. Warto przede wszystkim sprawdzić łącze internetowe, poprawność działania komputera, mikrofonu, kamerki internetowej oraz ustawienie obrazu. Należy również zadbać o otoczenie, w którym będzie prowadzona wideo rozmowa – ważne, aby to miejsce wyglądało schludnie oraz nie rozpraszało rozmówcy. W dniu rekrutacji online, dobrym pomysłem jest włączenie niezbędnego sprzętu przynajmniej około pół godziny wcześniej. Jeśli napotkasz problemy z połączeniem się online z rekruterem to niezwłocznie go o tym poinformuj.

Podsumowując, aby dobrze wypaść na rozmowie o pracę online warto się do niej dobrze przygotować i zrobić na potencjalnym pracodawcy jak najlepsze wrażenie. O powodzeniu rekrutacji nie stanowi tylko nasze CV, posiadane wykształcenie czy kompetencje, ale również umiejętność zaprezentowania się w sytuacjach stresowych.