Zaloguj się

Samodzielna nauka języka – czy to możliwe?

Samodzielna nauka języka – czy to możliwe?

Konieczność pozostania w domu przez dłuższy okres lub brak czasu czy środków na uczestniczenie w kursach językowych nie musi oznaczać, że naukę języka trzeba odłożyć na potem. Samodzielna nauka języka wymaga jednak dużej determinacji i… pomysłowości.

Decydując się na podjęcie nauki języka obcego bardzo często zastanawiamy się czy możliwe jest uniknięcie wysokich kosztów, z jakim wiąże się odbycie wielomiesięcznego kursu lub indywidualnych lekcji. Świadczą o tym chociażby fora internetowe, które pęcznieją wręcz od tematów związanych z samodzielną nauką języka. Pytania rozpoczynające się od “jak uczyć się samemu…” lub “czy da się samodzielnie opanować język…” stają się dziś coraz bardziej popularne, szczególnie gdy zamknięte zostały stacjonarne szkoły językowe. Wraz z rosnącym popytem na samodzielną naukę języka pojawia się też coraz więcej możliwości, m. in. dzięki nowym technologiom.

Nauka słówek i czytanie

Nauka słówek to najczęściej pierwszy krok w nauce nowego języka i jeden z najbardziej… nielubianych. Być może dlatego, ponieważ kojarzy się z zapisywaniem w szkolnych zeszytach setek wyrazów, które musieliśmy wykuć na pamięć do egzaminu. Taka forma nauki słówek coraz bardziej odchodzi jednak do lamusa. XXI wiek przyniósł nam chociażby rozwiązania w postaci fiszek, które stanowiły bardziej przyjazny sposób na zapamiętywanie nowych wyrazów.

Ostatnie lata to przede wszystkim wysyp aplikacji mobilnych i platform e-learningowych, na których nauka słówek jest bardziej wygodna, a przede wszystkim bardziej efektywna. Nowe technologie stawiające na pozytywny UX (ang. user experience) oraz wykorzystujące sztuczną inteligencję pozwalają na bardziej spersonalizowane podejście do nauki. Z kolei interaktywne zadania czy formy grywalizacji dostępne w aplikacjach, zwiększają zaangażowanie użytkownika i sprawiają, że nauka słówek jest ciekawsza. Dzięki temu nasze postanowienie opanowania nowego języka nie kończy się na słomianym zapale i rezygnacji przy pierwszym zniechęceniu.

Czytaj, słuchaj, oglądaj

Nauka słówek to jednak nie tylko zapamiętywanie wyrazów. Badania wskazują, że kluczowe jest także regularne czytanie i słuchanie w obcym języku. Pozwala nam to na oswojenie się ze strukturą zdań, utrwalenie znanego już słownictwa oraz poznawanie nowego, choćby poprzez rozumienie go w danym kontekście. Także w tym aspekcie pomocne mogą być aplikacje językowe. W swoich modułach często posiadają one elementy czytania i rozwiązywania zadań odnoszących się do tekstu.

Decydując się na samodzielną naukę języka nie warto ograniczać się wyłącznie do jednego medium. Chcąc utrwalić słownictwo i mieć częsty kontakt z językiem warto sięgać do zagranicznej prasy, czytać książki czy artykuły w Internecie. Wiele osób urozmaica swoją naukę języka także poprzez oglądanie filmów i seriali czy słuchanie radia. W tym przypadku należy jednak uważać. Żeby taka forma obcowania z językiem była skuteczna, trzeba być bardzo skoncentrowanym na formach wypowiedzi, odkładając nieco na bok przyjemność z oglądania czy słuchania.

Warto też pamiętać, że filmy czy seriale bardzo często bazują na potocznym języku i na czasownikach frazowych. Z jednej strony to zaleta, ponieważ możemy poznać formy zdań używane w życiu codziennym. Z drugiej jednak może to stanowić przeszkodę w poprawnym zrozumieniu tekstu czy wypowiedzi. To z kolei w dłuższym okresie może być demotywujące.

Pisanie i gramatyka

Wiele osób deklaruje, że choć w danym języku wiele rozumie ze słuchu, a także czytając zagraniczne artykuły, to kłopoty zaczynają się gdy same muszą się nim posługiwać, chociażby przygotowując CV, list motywacyjny czy pisząc prostego maila w obcym języku. 

W dobie coraz lepszych translatorów internetowych może się wydawać, że umiejętność poprawnego pisania w obcym języku nie jest już niezbędna. Stawiając sobie za cel samodzielną naukę warto jednak rozwijać się także w tej sferze. Najprostszym rozwiązaniem jest posługiwanie się obcym językiem w codziennej komunikacji ze znajomymi. Wielu osobom pozwala to ożywić relację, ale przede wszystkim daje każdej ze stron szansę na praktykowanie i kontakt z językiem. Na rynku można znaleźć też wiele aplikacji czy platform, jak Busuu czy SLOWLY, które łączą w sobie poznawanie nowych znajomych z praktykowaniem języka poprzez wiadomości tekstowe. Dla samouków taka forma nauki może być o tyle wartościowa, że pozwala na kontakt z osobami z wielu różnych krajów, które mogą posługiwać się nieco inną formą danego języka, typową dla danego regionu.

Jak samemu nauczyć się mówić w nowym języku?

Jeśli chcemy nauczyć się mówić w nowym języku konieczne jest… mówienie w tym języku. Choć brzmi to jak truizm, to bez szlifowania umiejętności wypowiedzi się nie obędzie. Można mieć bogaty zasób słownictwa, bez problemu czytać czy pisać w obcym języku ale bez regularnego praktykowania nigdy nie osiągniemy pełnej płynności i swobody w mówieniu.

Także w tym obszarze kompetencji językowych przydatne mogą być różnego rodzaju platformy łączące uczniów z korepetytorami czy native speakerami i oferujące rozmowy online. Choć taka forma nauki jest zdecydowanie tańsza niż indywidualne lekcje z nauczycielem, to należy jednak liczyć się ze znaczącym kosztem. Szczególnie jeśli zależy nam na częstych i intensywnych konwersacjach. Alternatywą znów może być po prostu rozmawianie z bliskimi i znajomymi w obcym języku. Taka forma wzajemnego praktykowania jest jednak zdecydowanie rzadsza niż w przypadku pisania. Wynika to między innymi z konieczności w miarę bliskiego dopasowania poziomu językowego.

kursy językowe

Skutecznym rozwiązaniem, które w krótkim czasie pozwala na oswojenie się z językiem oraz zyskanie płynności jest metoda całkowitego zanurzenia. Polega ona na posługiwaniu się językiem obcym w trybie ciągłym i we wszystkich sytuacjach życiowych. Najczęściej stosowana jest przy okazji wyjazdów zagranicznych. Są jednak także osoby, które wykorzystują ją właściwie nie ruszając się z domu, np. goszcząc u siebie osoby w ramach couchsurfingu, celowo wchodząc w częste kontakty z turystami a nawet… udając turystów we własnym mieście.

Wady i zalety samodzielnej nauki języka

Samodzielna nauka języka zdecydowanie jest możliwa, wymaga jednak dużej determinacji i samodyscypliny. Z pewnością taka forma nauki może być dobrym pomysłem dla osób, które stawiają dopiero pierwsze kroki i chcą jedynie zapoznać się z nowym językiem. Dzięki temu zaoszczędzimy sporo pieniędzy, ale też dowiemy się czy język, jakiego chcemy się nauczyć, w ogóle jest dla nas.

Jeśli jednak celem nauki języka jest osiągnięcie pełnej płynności czy opanowanie go w stopniu, który pozwalałby na zdanie certyfikatów, warto zastanowić się nad nauką pod okiem nauczyciela. Samodzielna nauka oznacza bowiem, że gdy czegoś nie rozumiemy lub coś budzi nasze wątpliwości, nie mamy okazji się kogoś poradzić. Rolą nauczyciela jest też wybór odpowiednich materiałów oraz prowadzenie nauki w taki sposób, by stopniowo pracować nad coraz bardziej zaawansowanymi aspektami języka. Samoucy skazani są na błądzenie, poszukiwanie i naukę metodą prób i błędów. Ta z kolei może niekiedy podcinać skrzydła lub budować złe nawyki.

Na altEd gromadzimy najważniejsze informacje dotyczące możliwości nauki języka obcego. Sprawdź oferty kursów językowych dostępne na naszej platformie i znajdź najlepsze zajęcia w swojej okolicy lub online.
Jesteś w trakcie kursu lub świeżo po jego ukończeniu? Zostaw swój komentarz i oceń go na altEd. Pomóż innym w wyborze najlepszej oferty!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.