Zaloguj się

Śpiewać każdy może. Dla kogo warsztaty wokalne?

Śpiewać każdy może. Dla kogo warsztaty wokalne?

Uwielbiasz śpiewać ale wydaje Ci się, że nie masz talentu? A może wręcz przeciwnie – wszyscy chwalą Twoje zdolności wokalne i szukasz możliwości ich rozwoju? Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się kursy i warsztaty wokalne. Zamiast nauki na własną rękę warto skorzystać ze wsparcia doświadczonych nauczycieli.

Jak człowiek wierzy w siebie, to cała reszta to betka – śpiewał w kultowym już utworze “Śpiewać każdy może” Jerzy Stuhr. Czy rzeczywiście do śpiewania wystarczy wiara we własne umiejętności wokalne? Niestety, nie zawsze. W powszechnej opinii konieczny jest jeszcze talent, czego najlepszym przykładem są liczne muzyczne programy rozrywkowe typu talent show. Nauczyciele śpiewu przekonują jednak, że kompetencje wokalne nie są zarezerwowane wyłącznie dla osób, które urodziły się wybitnie zdolne muzycznie. Ze śpiewem jest podobnie jak z nabywaniem umiejętności językowych, manualnych czy analitycznych. Cały proces wymaga odpowiedniej edukacji, doskonalenia  i regularnej praktyki.

Kto może nauczyć się śpiewać?

Naukę śpiewu każdy z nas tak naprawdę ma już za sobą. A przynajmniej jej bardzo wstępną fazę. Okazuje się, że będąc dziećmi mimowolnie odebraliśmy podstawowe wykształcenie muzyczne. Obserwując, słuchając innych i siebie, poznając w otoczeniu różne barwy dźwięków i regularność rytmów, nabyliśmy (często nieświadomie) kompetencje, które dla poprawnego śpiewania są kluczowe. Problem polega na tym, że w kolejnych etapach życia, większość z nas stopniowo oddala się od świata muzyki i przerywa rozwój wokalnych umiejętności. O ile w szkole dalej kształcimy się z matematyki, czy gramatyki, o tyle rozwijanie zdolności muzycznych pozostaje często zaniedbywane. A szkoda, ponieważ to właśnie w latach młodzieńczych najłatwiej i najszybciej przyswajamy poczucie rytmu oraz jesteśmy w stanie wykształcić w sobie tzw. słuch absolutny.

Jako dzieci z większą swobodą przełamujemy też własne bariery i jesteśmy bardziej ciekawi własnego potencjału. Mniej boimy się również popełniać błędy i chętniej próbujemy się w nowych konwencjach, co w nauce śpiewu ma ogromne znaczenie. Dlatego jeśli planujesz dla swoich pociech wokalną przyszłość lub po prostu chcesz by w świecie muzyki czuły się jak ryba w wodzie, postaw jak najwcześniej na ich muzyczny rozwój. W doskonaleniu zdolności śpiewu pomoże też codzienny kontakt z muzyką. Rodzinne śpiewanie i słuchanie muzyki, próbowanie swoich umiejętności w grze na instrumencie czy uczestnictwo w koncertach i przedstawieniach muzycznych z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

Choć to dzieciom łatwiej jest nabyć odpowiednie umiejętności wokalne, nie oznacza to, że dorosłym pozostaje jedynie słuchanie jak śpiewają inni. Faktem jest jednak, że nauka śpiewu jest wówczas bardziej złożona i wymaga większych nakładów pracy. Z drugiej strony, dorośli, którzy rozpoczynają przygodę ze śpiewaniem, mają zazwyczaj jasno określone cele, większą motywację oraz świadomość swoich celów. Dzięki temu są bardziej zaangażowani w rozwijanie swoich umiejętności wokalnych i łatwiej radzą sobie z ewentualnymi porażkami.

Nauka śpiewu – samodzielnie czy z nauczycielem?

Wraz z rozwojem Internetu radykalnie zmienił się dostęp do materiałów edukacyjnych w dziedzinie muzyki. Chcąc nauczyć się dziś śpiewać czy grać na instrumencie z łatwością możemy znaleźć blogi czy fimliki na Youtubie, na których osoby posiadające odpowiednie umiejętności dzielą się swoją wiedzą. Wystarczy usiąść przed ekranem i powtarzać poszczególne chwyty lub dźwięki.

Wielu z nas z pewnością ma wśród znajomych samouków, którym wystarczy zaledwie kilka chwil z nowym instrumentem, aby wydobyć z niego podstawowe dźwięki. Inaczej jest jednak z samorodnymi wokalistami. Jeśli spotkamy kogoś, kto dobrze radzi sobie ze śpiewem, należy założyć, że najprawdopodobniej ma za sobą przynajmniej podstawową edukację muzyczną. Mogła ona przybrać postać rodzinnego muzykowania albo zajęć dodatkowych, na przykład kursów lub warsztatów wokalnych.

warsztaty wokalne

Nauka śpiewu tym różni się od nauki gry na instrumencie, że wymaga nie tylko prób, ćwiczeń i wsłuchiwania się w dźwięki, które wydobywamy z instrumentu. Kluczowa jest także informacja zwrotna. Śpiewając, nie jesteśmy bowiem w stanie do końca usłyszeć samych siebie. Pewnym rozwiązaniem może być oczywiście nagrywanie się i późniejszy odsłuch. W tym wypadku wiele zależy jednak od jakości sprzętu wykorzystywanego do nagrywania i odtwarzania. Nawet jeśli dysponujemy najlepszym mikrofonem i głośnikami, to nadal nie zawsze będziemy pewni czy to, co usłyszeliśmy jest istotnie tym, co powinniśmy usłyszeć. Nie będziemy też wiedzieć, w jaki dokładnie sposób powinniśmy pracować nad wyeliminowaniem wokalnych błędów. Dlatego aby nauczyć się poprawnie śpiewać lub podszkolić się w emisji głosu, polecamy wybrać zajęcia pod okiem doświadczonych nauczycieli.

Dla kogo warsztaty wokalne?

Nauka śpiewu pod okiem specjalisty to rozwiązanie nie tylko dla osób, które wiążą przyszłość z muzyką i chcą przygotować się do zawodu, do szkoły muzycznej bądź aktywnych wokalistów starających się podnieść swoje umiejętności. Warsztaty wokalne są również świetnym pomysłem na zajęcia dodatkowe dla dzieci. Obok zalet płynących z nauki śpiewu w młodości, o których wspomnieliśmy wcześniej, istotne mogą okazać się także inne aspekty. Jak przekonują brytyjscy naukowcy: śpiewanie ma zbawienny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie fizyczne. Co więcej, zajęcia wokalne w grupie, np. śpiewanie w chórze, pozytywnie wpływa na naszą samoocenę oraz poczucie przynależności.

Warsztaty wokalne mogą być więc dobrym pomysłem na spędzanie wolnego czasu także w przypadku dorosłych. Nie musimy dzięki nim zostawać od razu profesjonalnymi muzykami ani stawać przed mikrofonem na każdym weselu. Możemy za to wykorzystać takie zajęcia do rozwinięcia nowych umiejętności i poszerzenia muzycznej wyobraźni. Okazuje się, że naukę śpiewu można też potraktować jako sposób na uspokojenie i rozładowanie napięć. Śpiewanie stanowi bowiem „łagodną formę aerobiku” – ma pozytywny wpływ na pracę serca, wydziela tzw. hormon przyjemności oraz sprzyja obniżeniu poziomu stresu.

Podczas kursów wokalnych nauczyciele skupiają się nie tylko na rozwijaniu konkretnych umiejętności związanych z emisją głosu. Programy zajęć zazwyczaj zakładają także pracę nad ciałem czy zdolnościami nawiązywania kontaktu z publicznością, które są kluczowe podczas wystąpień scenicznych. Szkoły organizujące warsztaty wokalne dużą uwagę przykładają też do odpowiedniego interpretowania utworów muzycznych i ich tekstów. Poszerza to muzyczne horyzonty i wyobraźnię uczniów, dzięki czemu, podczas posługiwania się swoim głosem, mogą pozwolić sobie na znacznie więcej.

Na naszej stronie znajdziesz najlepsze kursy i warsztaty woklane w swojej okolicy. Wejdź tutaj, zapoznaj się z ofertą zajęć i wybierz te, które najbardziej Ci odpowiadają. Jesteś w trakcie kursu lub świeżo po jego ukończeniu? Zostaw swój komentarz i oceń go na altEd. Pomóż innym w wyborze najlepszej oferty!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.