Zaloguj się

Te umiejętności na rynku pracy będą szczególnie cenne po pandemii

Te umiejętności na rynku pracy będą szczególnie cenne po pandemii

Zamrożenie gospodarki w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa będzie miało bardzo poważne konsekwencje ekonomiczne. Wiele osób może stracić zatrudnienie, inni będą zmuszeni do przebranżowienia. Jakie umiejętności na rynku pracy będą szczególnie cenne i jak przygotować się na rzeczywistość po pandemii?

Coraz bardziej oczywiste wydaje się, że obecna pandemia doprowadzi do globalnej recesji gospodarczej. Niektóre badania i prognozy wskazują nawet na możliwość skurczenia się światowej gospodarki o 3%. I choć właściwie każde państwo stara się zminimalizować negatywne skutki związane z koniecznością zamrożenia gospodarki to wzrost bezrobocia, szczególnie w branżach niewymagających wysokich kwalifikacji, jest nieunikniony.

W tej sytuacji dla wielu osób na pierwszy plan znów wrócą najbardziej podstawowe problemy i potrzeby. Pracownicy o najwyższym ryzyku utraty pracy powinni jednak myśleć długofalowo i już dziś przygotować się do sytuacji po pandemii. “Nowa normalność” może oznaczać, że rynek pracy zupełnie się zmieni i część osób nie znajdzie takich możliwości zatrudnienia jak obecnie. Konieczne może być zdobycie nowych kompetencji, przebranżowienie i większa mobilność pomiędzy różnymi sektorami gospodarki. Przeglądamy się umiejętnościom, które wkrótce mogą być szczególnie cenne i pomóc w znalezieniu zatrudnienia.

Elastyczność i adaptacja do zmiennych warunków

Rzeczywistość już wcześniej była bardzo niestabilna i nieprzewidywalna, ale wydaje się, że teraz proces ten jeszcze bardziej przyspieszy. W czasach pandemii i w okresie “nowej normalności” wygrają, czy też wybronią się pracownicy o wysokich i ciężko zastępowalnych kwalifikacjach. Z drugiej strony również osoby elastyczne, o rozwiniętych zdolnościach adaptacyjnych, stale przystosowujące się do zmieniających się warunków. W cenie będzie przede wszystkim postawa otwartości na zmiany, naukę i zdobywanie nowych umiejętności. Wygrają ci, którzy będą gotowi na szybkie podejmowanie decyzji, przechodzenie pomiędzy różnymi branżami gospodarki i konieczność migracji zarobkowej. Warto więc być gotowym do przystosowywania się do ciągle ewoluujących warunków na rynku pracy. Kryzys związany z zagrożeniem koronawirusem coraz dobitniej wskazuje, że czasy jednej pracy na całe życie odeszły już w niepamięć.

kursy i warsztaty

Płynność technologiczna

Jednym z najlepszych sposobów na przygotowanie się do świata po koronawirusie jest zdobycie nowych umiejętności technicznych. Już dziś wiele mówi się o tym, że pandemia COVID-19 przyspieszy automatyzację i cyfryzację wielu usług i procesów. Wydaje się, że w najbliższej przyszłości najwięcej zyskają na obecnym kryzysie firmy, które specjalizują się w dostarczaniu rozwiązań z zakresu telepracy, sztucznej inteligencji, big data, rzeczywistości wirtualnej czy robotyki. Będą one także najbardziej odporne na przyszłe zawirowania, chociażby przy kolejnych falach zachorowań. W cenie będą jednak nie tylko konkretne umiejętności techniczne związane np. z programowaniem czy analizą danych ale także tzw. technologiczna płynność czyli otwartość na wykorzystywanie rozwiązań cyfrowych zwiększających wydajność pracy. Niezależnie od tego, czy pracujesz w sklepie, fabryce, biurze rachunkowym czy agencji marketingowej, w świecie po koronawirusie, musisz czuć się komfortowo pracując z technologicznymi narzędziami.

Wyobraźnia i krytyczne myślenie

Rzeczywistość po pandemii jest dziś trudna do przewidzenia. Dlatego niezwykle istotna – dziś ale i w najbliższej przyszłości – będzie zdolność do wyobrażenia sobie świata, jego nowych reguł i cech. To kreatywność i umiejętność proponowania nowych rozwiązań, nowych idei czy usług stanie się niezwykle cenna na rynku pracy. Szczególnie dla tych firm, które będą musiały przeformułować swoje modele biznesowe i strategie działania na najbliższe lata. Potrzeba poszukiwania innowacyjnych pomysłów rodzić też będzie zapotrzebowanie na osoby o wysokich zdolnościach do krytycznego myślenia. Tacy pracownicy będą niezbędni zarówno do obiektywnej oceny pojawiających się scenariuszy rozwoju firmy, jak również do wspierania organizacji w podejmowaniu decyzji oraz w odnalezieniu się w niestabilnej rzeczywistości i zalewie sprzecznych prognoz czy informacji.

Przywództwo i inteligencja emocjonalna

Coraz bardziej zautomatyzowany świat, w którym konieczność izolacji i zachowanie dystansu społecznego może stanowić nową regułę niż wyjątek, wymagać będzie nowych kompetencji przywódczych. Co istotne, nie będzie to dotyczyło wyłącznie osób na stanowiskach zarządczych, ale tak naprawdę pracowników na wszystkich poziomach firmy. Kluczowa będzie efektywna organizacja pracy w płynnych, zdalnych zespołach oraz umiejętność angażowania pracowników do współpracy. Wysoko cenione na rynku pracy będą też kompetencje i cechy, które budują zaufanie i poczucie bezpieczeństwa pracowników wobec niepewnych warunków rynkowych czy nowych kierunków rozwoju firmy.

Najbliższe miesiące z pewnością nie będą łatwe, a myślenie o zdobywaniu nowych umiejętności może nie być wcale najwyższym priorytetem. Gdy widmo bezrobocia lub znaczącego zmniejszenia zarobków zajrzy już w oczy, konieczne będzie jednak przemyślenie na nowo swojej przyszłości i miejsca na rynku pracy. Wygrają ci, którzy podejdą do tego odpowiednio wcześnie oraz zatroszczą się o rozwijanie nowych kompetencji i będą otwarci na nowe wyzwania.

Na altEd gromadzimy najważniejsze informacje dotyczące możliwości nauki nowych, szczególnie cennych umiejętności na rynku pracy. Sprawdź oferty kursów, warsztatów i szkoleń dostępnych na naszej platformie i znajdź najlepsze zajęcia w swojej okolicy lub online.

Jesteś w trakcie kursu lub świeżo po jego ukończeniu? Zostaw swój komentarz i oceń go na altEd. Pomóż innym w wyborze najlepszej oferty!

Powiązane artykuły

Komentarze (3)

 • Adam
  30 kwietnia 2020 at 23:11 Odpowiedz

  Lubię takie artykułu o niczym.

 • altEd
  altEd
  1 maja 2020 at 10:23 Odpowiedz

  Adam, dlaczego uważasz, że o niczym? Naszym zdaniem „nowa normalność” po pandemii w połączeniu z wysokim bezrobociem spowoduje, że wiele osób będzie musiało się przebranżowić, zdobyć nowe umiejętności i kompetencje oraz szukać dla siebie nowego miejsca na rynku pracy.

 • Patryk
  1 maja 2020 at 17:14 Odpowiedz

  Ciekawe tylko czy po pandemii dla szefów nadal na pierwszym miejscu będzie Excel czy może bardziej pracownicy i rozwój całego zespołu…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.